Domov Ekonomika Matovič blokuje zvýšenie príspevkov na udržanie pracovných miest

Matovič blokuje zvýšenie príspevkov na udržanie pracovných miest

0
0

Klub 500 apeluje na premiéra Igora Matoviča, aby neblokoval návrh na zvýšenie príspevkov na udržanie pracovných miest. Na tlačovej besede to uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak je ochotný zvýšiť sumy príspevkov pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby, avšak predseda vlády jeho návrh neakceptoval.

Vláda na minulotýždňovom rokovaní totiž rozhodla len o predĺžení poskytovania týchto príspevkov do konca septembra tohto roka, ich sumy však nezvýšila.

Na Slovensku je pritom podľa Gregora ohrozených približne 60-tisíc pracovných miest.

„Ak štát intenzívnejšie neprispeje k udržaniu pracovných miest, títo zamestnanci skončia na úrade práce a budú dostávať podporu v nezamestnanosti,“ zdôraznil.

Ohrozené pracovné miesta

„Forma záchrany pracovných miest cez príspevky je dobrá, ale výška príspevkov je absolútne nepostačujúca,“ povedal Gregor.

Podľa prieskumu, ktorý u svojich členov zrealizoval Klub 500, je ohrozených 5-tisíc pracovných miest. Podľa Gregora ide o 15 percent celkového počtu zamestnancov, ktorých zamestnávajú členovia Klubu 500.

Ak chce podľa neho Slovensko zachrániť pracovné miesta a ekonomiku, tak vláda musí prijímať opatrenia, aby mal slovenský priemysel šancu prežiť. Vládu preto vyzval, aby zvýšila príspevky na udržanie pracovných miest.

„Sú to príspevky, ktoré nám dala Európska únia k dispozícii a ak ich nevyčerpáme, budeme ich musieť vrátiť späť do rozpočtu Európskej únie,“ dodal Gregor.

Problém s premiérom

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták upozornil na to, že od apríla tohto roka sa na Slovensku trápi priemysel, aj služby.

„Nachádzame sa v situácii, kde vláda, našťastie, prijala podmienky na podporu malých, stredných podnikateľov a veľkých firiem,“ povedal.

Pomoc, ktorá bola nastavená, podľa neho pokrýva 10 až 30 percent osobných nákladov a firmy musia bojovať s udržaním zamestnanosti.

„Nemáme problém v komunikácii s ministrami, ale máme problémy s predsedom vlády,“ zdôraznil. Predseda vlády Igor Matovič si totiž podľa Sotáka myslí, že on je ten, ktorý má právo rozhodnúť sa, či niečo „pustíme“ alebo nie.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…