Domov Slovensko Matovič chce obmedziť účasť politikov v diskusných reláciách

Matovič chce obmedziť účasť politikov v diskusných reláciách

0
0

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) mal na nedeľnej koaličnej rade navrhnúť zmeny pri politických diskusných reláciách tak, aby sa zastúpenie v nich určovalo podľa toho, či strany prešli parlamentnými voľbami. Opozičný Hlas-SD zámer kritizuje a hovorí o cenzúre médií. Koaliční partneri Matovičov zámer zrejme nepodporia.

Matovič na pondelňajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že svoj návrh na zmenu pravidiel bude naďalej presadzovať, nebráni sa však diskusii. Baviť sa o tom chce od júna do septembra.

Vyhlásil, že nechce médiám diktovať, kto do politických diskusií môže prísť a kto nie, pre stráženie verejného záujmu v médiách je však podľa neho dôležité nastaviť jasné a transparentné pravidlá pozývania politických hostí do diskusií.

Ročne by mali v nich mať adekvátne zastúpenie všetky politické subjekty napríklad na základe výsledkov volieb či volebných prieskumov. Nepáči sa mu, že niektorí politici majú v diskusiách nadštandardné zastúpenie, ale aj to, že niektorí politici sú tabuizovaní, napríklad aj tí s extrémistickými názormi.

Pri konfrontácii priamo v diskusii spôsobia podľa neho menej problémov, ako napríklad na sociálnej sieti. Na otázku, či má vedomosť o tom, že by to fungovalo v niektorej z demokratických krajín, odpovedal záporne.

Kritika od opozície

„V snahe zabetónovať sa pri moci sa Igor Matovič rozhodol ísť cez mŕtvoly,“ vyhlásil líder Hlasu-SD a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. Podotkol, že nominanti OĽANO vrátane ministra financií odchádzajú z diskusií ako „zbití psi“.

Matoviča označil za ohrozenie základných pravidiel demokracie, ústavných práv občanov a elementárnych zásad právneho a sociálneho štátu. „Kým tento človek bude sedieť vo vláde, Slovensko nemá šancu na zmenu k lepšiemu,“ uzavrel Pellegrini.

Matovičov návrh kritizuje aj opozičný Smer-SD. „Predseda neexistujúcej politickej strany OĽANO Matovič oznámil na koaličnej rade, že zákonom chce určovať, kto bude a kto nebude v televíznych diskusných reláciách,“ napísal na sociálnej sieti líder Smeru Robert Fico, pričom Matovičov nápad označil za šialený.

Koalícia to nepodporí

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová nechcela vynášať z rokovaní koalície. Vzhľadom na medializovanie informácie uviedla, že minister nemá na takýto zámer súhlas koaličných partnerov a SaS to nepodporí. S návrhom nesúhlasí ani strana Za ľudí, čo potvrdil jej podpredseda Juraj Šeliga.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…