Domov Slovensko Matovič potajomky doviezol Sputnik V. Krajčí ho povolil, má to však háčik…

Matovič potajomky doviezol Sputnik V. Krajčí ho povolil, má to však háčik…

0
0

Hoci sa o tom už pár dní rozprávalo, predsa len bolo dovezenie ruskej vakcíny Sputnik V pre mnohých prekvapením. Šokovaní boli aj koaliční partneri. Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽaNO) kúpili neregistrovanú vakcínu z Ruska poza ich chrbát a proti ich vôli.

V pondelok podvečer sa z Moskvy vrátilo vojenské nákladné lietadlo Spartan, ktoré pristálo na košickom letisku. Na jeho palube bolo 200 tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V, o ktorej nákupe minulý týždeň hlasovala aj vláda, pričom jej nákup zamietla. Proti sa postavili predstaviteľky strany Za ľudí.

Sputnik vítali osobne

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí však napriek nesúhlasu koaličných partnerov a vládnych kolegov vakcíny od Ruska kúpili. Obaja boli navyše vakcínu osobne privítať na košickom letisku.

„Slovensko bude môcť v nasledujúcich mesiacoch zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 percent,“ informoval premiér Matovič. Podľa jeho slov Slovensko v najbližších mesiacoch nakúpi až dva milióny tejto v Európskej únii neregistrovanej vakcíny. „Niekedy urobiť správnu vec potrebuje jediné. Odvahu,“ napísal premiér na sociálnej sieti.

Zodpovednosť má prebrať lekár

Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udeľuje minister zdravotníctva. Má to však jeden háčik. Minister túto výnimku síce už podpísal, avšak za jej použitie na pacientovi bude preberať plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár.

„Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár,“ uvádza sa v súhlasoch podpísaných šéfom rezortu zdravotníctva. Či takúto zodpovednosť na seba nejaký lekár preberie je otázne, rovnako ako to, ako bude vyvodzovaná táto zodpovednosť v prípade nežiaducich účinkov. Skladovať a distribuovať Sputnik V budú v Šarišských Michaľanoch.

V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv preveria šaržu a následne oznámia, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Podľa ministra Krajčího by to mohlo byť približne o dva týždne. Registrovať sa bude možné už skôr.

Očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Záujemcovia o očkovanie Sputnikom budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre. Ako podotkol minister, je však mnoho krajín, kde Sputnik V registráciu má.

Kritika koaličných partnerov

Tajný nákup Sputnika vyvolal búrlivé, najmä politické reakcie. Rozhorčenie neskrývajú najmä koaliční partneri. „Nákup vakcín je v kompetencii ministra zdravotníctva a nesie za to plnú zodpovednosť, rovnako aj za prípadné následky.

Je absurdné, akým spôsobom Igor Matovič vakcínu na Slovensku vítal, neurobil to pri žiadnej inej vakcíne a nevieme, či sa rovnako aktívne snaží nakúpiť aj iné schválené vakcíny. Je to obrovské sklamanie,“ skonštatovala líderka strany Za ľudí Veronika Remišová, ktorej strana na hlasovaní vlády nákup Sputnika zablokovala.

Strana SaS by privítala, keby bola vakcína Sputnik V pred očkovaním obyvateľov Slovenska schválená buď Európskou liekovou agentúrou (EMA) alebo by získala kladné hodnotenie od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

„Je na slobodnom rozhodnutí ľudí, či sa ňou dajú zaočkovať. Zarážajúci je však spôsob, akým sem bola vakcína dopravená,“ vyjadril sa hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Účasť premiéra pri prílete vakcíny priamo na letisku považuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (SaS) za nevhodné. „Ani mňa, ani nikoho z vlády totiž nenapadlo vítať vakcíny, ktoré k nám prišli z iných štátov. Mohli sme byť pri americkej, nemeckej či britsko-švédskej, ale neurobili sme to, lebo to nedáva zmysel,“ mieni Korčok.

Pripomenul, že nejde o pôvod vakcíny, ale o to, či je v Európskej únii riadne registrovaná. „Sputnik V stále o registráciu ani nepožiadal a preto takáto politická pozornosť práve tejto neregistrovanej vakcíne nie je namieste,“ dodal šéf slovenskej diplomacie. Ako dodal premiér Matovič, očakáva teraz „problémy, boje aj rôzne odhovárania“. Všetkých však poprosil, aby odložili politikárčenie.

Sputnik V

Adenovírusovú vakcínu Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve. O jej registrácii v krajine Rusko informovalo 11. augusta 2020. Ruská vakcína je v súčasnosti zaregistrovaná v 38 krajinách sveta.

O registráciu Sputnika v Európskej únii Rusko zatiaľ nepožiadalo. Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku uistilo, že Slováci dostanú možnosť získať jednu z najlepších vakcín.

„Sme presvedčení, že jej použitie pomôže zachovať zdravie mnohých ľudí a prispeje k návratu do normálneho života,“ dodala tlačová služba Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR.

ano, TASR, foto: TASR/František Iván  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…