Domov Slovensko Matovič prelomil prezidentkino veto spoločne s kotlebovcami

Matovič prelomil prezidentkino veto spoločne s kotlebovcami

0
0

Národná rada (NR) SR v stredu prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej v prípade zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Zákon schválilo plénum v pôvodnom znení a odmietlo pripomienky hlavy štátu.

Pripomienky prezidentky SR Zuzany Čaputovej k protiinflačnému balíku sa týkali opatrení, ktoré mali byť účinné od januára 2023. Hlava štátu nerozporovala časti, ktoré majú umožniť okamžitú pomoc.

Prekážalo jej, že ustanovenia, ktoré majú platiť od nového roka, boli schválené v skrátenom legislatívnom konaní. Pri týchto častiach podľa nej neboli naplnené podmienky pre zrýchlený režim.

Minister financií Igor Matovič, ktorý zákon predkladal, však avizoval, že pripomienky prezidentky akceptovať nebude, a zákon chce schváliť ako bol predložený.

Schválenie zákona ako celku podporilo 77 zo 142 prítomných poslancov. Za boli všetci poslanci OĽANO, zdržal sa len Juraj Krúpa. Zákon podporilo aj hnutie Sme rodina a tiež nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu a poslanci pôsobiaci v ĽSNS.

Za boli aj poslanci, ktorí v tomto volebnom období odišli z klubu OĽANO, a to Romana Tabák, Ján Mičovský a Ján Krošlák. Koaličná SaS bola proti, podobne ako časť poslancov Smeru-SD. Zvyšná časť opozície sa zdržala, podobne ako koaličná Za ľudí.

Zaútočil na kolegov

Igor Matovič, ako je mu to vlastné, si ani po svojej politickej výhre opäť neodpustil útoky na svojich koaličných partnerov. V nich obvinil SaS zo spiknutia sa s fašistami.

„Bola reálna možnosť, že za veto pani prezidentky zahlasuje z nášho poslaneckého klubu o dosť viac ľudí,“ skonštatoval Matovič.

Dodal však, že asi 20 minút pred hlasovaním sa dozvedel o tom, že koaliční kolegovia kolaborujú s fašistami. Túto informáciu posunul poslancom OĽANO a tí sa na základe toho podľa neho rozhodli nepodporiť veto prezidentky.

„Ešte tesne pred hlasovaním prebiehalo kľúčové rokovanie vzadu v poslaneckom salóniku dvoch predsedov politických strán,“ tvrdil Matovič.

„Veľmi ma mrzí prístup SaS, dlhodobo mi to pripadá, že si len hľadajú zámienku, ako dosiahnuť predčasné voľby a čím skôr sa pobratať s Pellegrinim v budúcej vláde,“ dodal Matovič.

Opäť nebudú chodiť na koaličné rady

Na jeho útoky, ako inak, okamžite zareagovali koaliční partneri, ktorí za prelomenie veta prezidentky nehlasovali. Rokovania s opozíciou odmietol za svoju stranu poslanec Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý v hlasovaní podporil pripomienky prezidentky.

„Žiadne rokovania o pripomienkach pani prezidentky s opozíciou som neviedol, o žiadnom spiknutí neviem. Naopak, presviedčal som kolegov z OĽANO, aby vyhoveli vetu pani prezidentky a neriskovali, že ľudia nedostanú nič,“ napísal na sociálnej sieti.

Rovnako tak SaS poprela rokovania s opozíciou o hlasovaní o pripomienkach prezidentky. Problematické vzťahy v koalícii tak naďalej pokračujú.

Pritom premiér Eduard Heger mal Sulíkovi v pondelok prisľúbiť, že osobné útoky zo strany Matoviča sa skončia. „Útoky Igora Matoviča však neustále pokračujú.

Aj z toho dôvodu sa opätovne odmietame zúčastňovať na koaličných radách. Igor Matovič len a len klame a robí to tesne po tom, ako jeho poslanci prelomili veto prezidentky spolu s fašistami,“ skonštatovala strana.

Avizovaný návrat SaS na koaličné rady, o ktorom hovoril premiér začiatkom tohto týždňa, sa tak nekoná.

Obráti sa na ÚS

Prezidentka SR Zuzana Čaputová uviedla, že rešpektuje prelomenie jej veta poslancami, no obráti sa na Ústavný súd SR so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov.

„Vzhľadom na povahu a významný finančný objem balíčka – 1,2 miliardy eur – bolo o to viac namieste vykonať legislatívny proces tak, aby boli dodržané všetky ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti,“ povedala prezidentka Čaputová.

Časť vládnej koalície podľa nej v tomto prípade nielen „pošliapala“ pravidlá legislatívneho procesu a rozpočtovej zodpovednosti, ale ohrozila aj samosprávy a samu seba.

Hlava štátu vládu opätovne požiadala, aby prijala dostatočné a efektívne opatrenia, ktoré budú najmä adresné. „Balíček ministra financií takouto pomocou nie je,“ uzavrela prezidentka.

Protiinflačný zákon

Na voľnočasové aktivity dostanú deti od päť do 18 rokov každý mesiac 60 eur. Ministerstvo školstva a rezort kultúry majú ustanoviť zoznam voľnočasových aktivít, na financovanie ktorých možno použiť príspevok.

Registre by mali vzniknúť do 1. januára budúceho roka. Suma daňového bonusu sa upraví v závislosti od dosiahnutého veku dieťaťa.

Daňový bonus na vyživované dieťa, ktoré nedovŕšilo 15 rokov veku, sa zvýši zo súčasných 43,60 (respektíve 47,14) eura na 70 eur a od januára 2023 na sumu 100 eur.

Daňový bonus na vyživované dieťa po dovŕšení 15 rokov veku (15 až 25 – ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom) sa zvýši zo súčasných 23,27 eura na 40 eur, pričom od januára 2023 vzrastie na sumu 50 eur.

Od júla tohto roka sa zároveň zvýši prídavok na dieťa na sumu 30 eur mesačne a od januára 2023 na 40 eur mesačne.

Ďalej sa vzhľadom na zvýšenie sumy prídavku na dieťa zruší jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.

V roku 2022 a v roku 2023 sa neuplatní valorizačný mechanizmus. Upravil sa aj systém vyplácania prídavku na dieťa. Ak dieťa nebude chodiť do školy, výška prídavku bude len polovičná.

ano, TASR, foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…