Domov Slovensko Matovič prvé odvolávanie ustál, plagiátorom ostáva

Matovič prvé odvolávanie ustál, plagiátorom ostáva

0
0

Minulý týždeň čelil v parlamente po prvýkrát vo funkcii premiéra odvolávaniu aj Igor Matovič. Stalo sa tak po približne štyroch mesiacoch odkedy sa koalícia strán OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí chopila moci. Podľa očakávania Matovič odvolávanie ustál, jeho kauzy však ostávajú.

Návrh na vyslovenie nedôvery parlamentu predsedovi vlády podali spoločne poslanci strany Smer-SD s nezaradenými poslancami okolo Petra Pellegriniho.

Hlavným dôvodom tohto kroku bola kauza Matovičovej diplomovej práce, pri ktorej sa aj sám priznal, že je plagiátorom a v tejto veci aj zlodejom.

Dôvodov na odvolanie bolo viac

V súvislosti s plagiátorskou kauzou vytkli predkladatelia návrhu Matovičovi jeho problémy s integritou, keď pri rovnakej kauze bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka žiadal od neho odstúpenie z funkcie. Pri tej svojej však odstúpiť nemieni.

„Dôvodom odvolávania nie je zďaleka iba kauza akademického plagiátorstva, ide predovšetkým o jeho celkovú nepripravenosť a nekompetentnosť na poste premiéra, ako aj porušovanie vlastného programového vyhlásenia,“ uviedla strana Smer-SD na svojom facebookovom profile.

Predkladatelia návrhu kritizovali Matoviča a jeho vládu aj za konanie počas koronakrízy, keď podľa nich zneužili situáciu a prijali zákon na monitorovanie občanov.

Tým sa mali dopustiť „priamej demontáže právneho štátu“. V súvislosti s pandémiou koronavírusu opozícia tiež v návrhu na odvolanie uviedla, že premiér doteraz nepredstavil ucelenejšiu stratégiu postupu transformácie spoločnosti a ekonomiky po kríze.

Opozícia podrobila kritike aj nedávne výberové konania na prednostov okresných úradov, ktoré neboli podľa nej v súlade so záväzkami vo vládnom programe o transparentnosti výberových konaní.

Kritiku si Matovič vyslúžil aj za, podľa opozičných poslancov, „spackaný bruselský samit“.

Mali sa rozhodnúť slobodne

Mimoriadna schôdza, na ktorej parlament rokoval o návrhu na odvolanie Igora Matoviča, sa začala vo štvrtok o 10-tej hodine.

Ako to pri podobných schôdzach býva zvykom, poslanci NR SR odhlasovali, že budú rokovať až do samotného hlasovania, teda aj v noci.

Ešte pred začiatkom schôdze vyzval Matovič koaličných poslancov, aby sa rozhodli podľa svojho svedomia. Uviedol, že ak mu parlament vysloví nedôveru, on sám z politiky odíde, avšak jeho hnutie OĽaNO v koalícii ostane.

„Hodnotiť našu vládu idú ľudia, ktorí 12 rokov rozkrádali štátny rozpočet. Nehanbíte sa, páni? Myslíte si, že máte morálne právo dnes niekoho súdiť? Naozaj nemáte Boha pri sebe? Myslel som si, že budete štyri roky tíško šúchať nohami a čakať, kým vám na dvere zaklope NAKA,“ hájil sa pred poslancami predseda vlády Matovič.

Koalično-opozičná prestrelka

Diskusia k návrhu na odvolanie premiéra bola podľa predpokladov búrlivá a zmenila sa na výmenu názorov medzi opozíciou i koalíciou.

Zatiaľ, čo opoziční poslanci vytýkali vláde, ale najmä jej predsedovi Matovičovi, nekompetentnosť a dvojaký meter používaný na opozičných a koaličných politikov, koaliční poslanci sa tvrdo obúvali najmä do rokov vlády Smeru.

Zaujímavosťou bolo zablokovanie rečníckeho pultu poslancami za Kotlebovu ĽS NS, ktorí si takto chceli vynútiť vo štvrtok v noci návrat premiéra.

Ten sa totiž už pobral domov do Trnavy, čo odôvodnil tým, že na druhý deň cestuje na východné Slovensko a potrebuje si po summite v Bruseli oddýchnuť.

Matovič sa napokon musel do pléna národnej rady vrátiť a zotrvať v ňom až do samotného hlasovania, ktoré po slovnej prestrelke medzi opozíciou a koalíciou prišlo na rad v piatok okolo piatej hodiny nadránom.Plagiát ostal plagiátom

Podľa predpokladov sa v pléne národnej rady nenašlo dostatok hlasov na vyslovenie nedôvery premiérovi Matovičovi.

Za návrh na jeho odvolanie zahlasovalo len 47 poslancov, pričom na jeho odvolanie bolo potrebných 76 hlasov. Proti návrhu hlasovalo 78 poslancov koaličných strán.

„Včerajšia schôdza NR SR nás presvedčila, ako je dôležité  neustále poukazovať na to, že Igor Matovič je klamár, uznaný daňový podvodník a navyše aj plagiátor, k čomu sa aj sám priznal.

Koaliční poslanci, ministri a ani samotný Igor Matovič sa svojimi vystúpeniami v pléne NR SR ani nesnažili presvedčiť o opaku. Matovičov plagiát aj po tejto noci zostal plagiátom a koaličné klamstvá klamstvami,“ zhodnotil Smer-SD.

„“Prebijem sa, lebo sa prebiť chcem!” Milan Rastislav Štefánik #HorSaDoRoboty,“ znelo zas stanovisko premiéra Igora Matoviča.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…