Domov Slovensko Matovič si kladie podmienky pre vstup do koalície

Matovič si kladie podmienky pre vstup do koalície

0
0

Šokujúcu tlačovku usporiadali v nedeľu predstavitelia hnutia OĽaNO na čele so svojím lídrom Igorom Matovičom. Obyčajní ľudia oznámili, aké sú ich podmienky pre prípadný vstup do koalície. Podľa niektorých analytikov tým ešte viac rozbíjajú už aj tak roztrieštenú opozíciu.

Hoci do parlamentných volieb ostáva ešte pomerne dosť času (podľa doterajších informácií z kancelárie predsedu parlamentu by sa mali konať 29. februára 2020), Obyčajní ľudia už dnes vysielajú signál svojim prípadným partnerom, za akých okolností určite do vládnej koalície nevstúpia.

Matovičove podmienky

OĽaNO podľa svojho lídra určite do koalície nevstúpi so žiadnou stranou, ktorá bude presadzovať registrované partnerstvá homosexuálov, adopcie detí homosexuálmi, liberalizáciu drogovej politiky, či bude chcieť zrušiť existujúce sociálne opatrenia alebo zmeniť prístup k nelegálnej migrácii.

„Uvedomujú si páni z opozície, že strašením registrovanými partnerstvami, adopciami, uvoľnenou drogovou politikou, demontážou sociálnych výhod či rušením kvót na nelegálnu migráciu len ženieme ľudí do Ficového košiara?“ pýta sa Igor Matovič.

Zobrať SMERu vietor z plachiet

Podľa neho je SMER pripravený využiť v kampani práve poukazovanie na tieto liberálne kroky, ktoré zamýšľajú niektoré opozičné politické strany, čím sami seba oberajú o konzervatívneho, sociálne cítiaceho voliča alebo voliča citlivého na migráciu, a to vrátane tradične konzervatívnej strany KDH.

Jej predseda Alojz Hlina má totiž k Progresívcom čoraz bližšie a práve predvolebná spolupráca týchto ideologicky opačných strán sa Matovičovcom nepozdáva.

„Čo nám šibe? To, že chlapci z PS/ SPOLU nevedia, čo je dôležité, chápem. Ale, že priamo predseda KDH im bude takto nadbiehať, je už cez čiaru,“ kritizuje líder OĽaNO.

Dostal partnerov do nekomfortnej situácie

Z politilogického hľadiska je takýto krok prinajmenšom netradičný. V prípade, že by sa opozičné strany držali svojich ideologických cieľov, Obyčajní ľudia by takýmto spôsobom vylúčili zo spolupráce takmer celú opozíciu.

Igor Matovič si však ide svoje a tvrdí, že „podstata PLÁNU je návrh, aby sme odložili menej podstatné témy a spoločne sa všetci sústredili na podstatu = vytrhnutie štátu z rúk mafie, ktorá nám ho uniesla“.

Podľa politológa Jána Beránka urobil Matovič strategický ťah voči opozičným stranám a tie príliš nemajú na výber. „Ak by sa konzervatívne opozičné strany, ako napríklad KDH, k výzve pripojili, priznali by tým Matovičovi líderstvo.

Dostal ich od nekomfortnej situácie. Buď sa pridajú, alebo budú vystavené jeho útoku,“ povedal politológ s tým, že je len malá šanca, že jeho výzvu liberálne strany prijmú.

ano, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…