Domov Slovensko Matovičov 500-eurový poukaz má vystriedať 300 eur v hotovosti

Matovičov 500-eurový poukaz má vystriedať 300 eur v hotovosti

0
0

Poukazy v hodnote 500 eur ako motivácia pre seniorov pri očkovaní by sa mohli zmeniť na 300 eur a vyplácať by sa mali v hotovosti pri tretej dávke vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Na tomto kompromisnom riešení sa mala v utorok dohodnúť koalícia, po tom, ako minister financií nenašiel dostatočnú podporu na svoj pôvodný návrh.

Ešte pred kompromisnou dohodou skúšal minister financií Igor Matovič nájsť podporu na svoj návrh tým, že „prihodil“ k 500-eurovému poukazu 100 eur.

Dôvodom bolo, že najmä opozíciou bol návrh kritizovaný s tým, že dôchodcovia potrebujú hotové peniaze na zaplatenie zvýžených nákladov na elektrinu a nie poukazy do gastro a wellness prevádzok.

Dodal, že ruka je podaná voči všetkým vrátane SaS a opozičných poslancov. Matovič skonštatoval, že ak si vedia poslanci predstaviť dohodu na takomto návrhu, je pripravený o tom rokovať.

„Sme otvorení, áno, pridať nejaký bonus pre všetkých dôchodcov bez ohľadu na to, či budú zaočkovaní alebo nebudú zaočkovaní, na energie,“ vyhlásil s tým, že by to stálo približne 110 miliónov eur navyše.

Nevedel o tom ani premiér

Tento návrh neprekvapil len opozíciu, avšak aj koaličných partnerov, vrátane premiéra Eduarda Hegera. „Myslím, že tak, ako všetci,“ odpovedal premiér na otázku, kedy sa dozvedel o 100 eurách pre dôchodcov na energie.

Predseda vlády zároveň potvrdil, že nebol na schôdzke Igora Matoviča s vedením hnutia Sme rodina, kde bol návrh o 100 eurách dopredu prezentovaný predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Matovič sa pre definitívne schválenie opatrenia musel obrátiť na opozíciu.

Koaličná SaS totiž už informovala, že návrh nepodporí, no v tomto prípade nebude hlasovanie s opozíciou považovať za porušenie koaličnej zmluvy.

Veril v sociálne cítenie Hlasu

Matovič skonštatoval, že sa nespolieha na to, že by niektoré opozičné poslanecké kluby zvážili svoje hlasovanie.

„Ale naďalej verím, že sa nájde sociálne cítenie v strane Hlas – sociálna demokracia, lebo v prípade, ak by tento návrh nepodporili, tak by sa ukázalo, ako to v skutočnosti myslia s dôchodcami, ako to v skutočnosti myslia so zúfalými zdravotníkmi v nemocniciach, ako to v skutočnosti myslia s tými dotknutými podnikateľmi, kde by tie peniaze mali skončiť,“ poznamenal minister financií.

Dodal, že všetky karty vyložili na stôl. Opozícia si podľa neho „pýtala“ priamo pomoc dôchodcom na energie, ktorú aj ponúkol.

Nie sme na trhu

Ako však uviedol šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini, návrh na poukazy pre dôchodcov podľa neho nespĺňa ich predstavy. Podporu Hlasu-SD nemá ani 100-eurový bonus na energie. Podľa Pellegriniho je to niečo, čo Matovič vymyslel priamo počas rokovania.

„To nie je ako na arabskom trhu, tu má vláda prichádzať s koncepčnými návrhmi. Ja som navrhoval nejaký kompromis aj samotnej nejakej propagácie očkovania, respektíve motivácie, ale aj výraznej pomoci ťažko skúšaným seniorom, nič z toho tento návrh neobsahuje tak, ako sme si predstavovali,“ vyhlásil Pellegrini. Matovič sa tak musel poobzerať po inom riešení.

Poukazy nebudú, peniaze áno

Najmä z dôvodu, že existovala skutočne malá možnosť, že by Matovičov návrh mohol v parlamente prejsť, musel ho upraviť. V utorok popoludní napokon sám minister financií informoval, že koalícia dospela ku kompromisnej dohode.

Seniori by podľa nej mali dostať 300 eur v hotovosti, ktoré by mohli využiť na ľubovolný účel. Ľudia nad 60 rokov by teda podľa kompromisného návrhu, ak sú už zaočkovaní treťou dávkou, mohli dostať 300 eur.

Ak je niekto zaočkovaný druhou dávkou vakcíny, 300 eur dostane po tom, ako sa zaočkuje treťou dávkou. Ak niekto má prvú dávku a absolvuje druhú do Vianoc, získal by 200 eur v hotovosti.

Príspevok 200 eur by mali získať aj tí, ktorí sa do 24. decembra minimálne zaregistrujú a absolvujú očkovanie do 15. januára budúceho roka.

Prostriedky by sa nevyplácali v poukazoch a neboli by viazané na použitie v hoteloch, reštauráciách či vybraných službách, ako bolo pôvodne navrhované.

Minister financií priblížil, že úmysel ja zatiaľ taký, aby príspevok dostali ľudia poštovou poukážkou, ktorú si vyberú na pošte. Zároveň podotkol, že nebola „dobrá vôľa“ v celej koalícii ani opozícii, aby pomohli dotknutým prevádzkam 500 miliónmi eur, s čím počítal pôvodný návrh.

„Pevne verím, že žiaden dôchodca, ktorý na dvoch dávkach už raz bol, neodolá tejto ponuke a prilepší si takto do rozpočtu,“ vyhlásil Matovič. Poďakoval sa partnerom v koalícii, že boli ochotní na tento návrh pristúpiť. „Toto je posledný pokus primäť tých najviac ohrozených ľudí k očkovaniu pozitívnou motiváciou,“ zdôraznil minister.

ano, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…