Domov Slovensko Matovičovci investovali obrovskú sumu peňazí, premiér o ničom nevie

Matovičovci investovali obrovskú sumu peňazí, premiér o ničom nevie

0
0

Ako informoval týždenník Plus 7 dní, manželka premiéra Igora Matoviča mala investovať obrovskú sumu peňazí do spoločnosti, ktorá sa kvôli koronakríze dostala do ťažkostí a dnes je pod ochranou veriteľov. Podľa predstaviteľov opozície mohla byť rodina Matovičovcov pri vyplatení istiny i výnosov zvýhodnená.

Podľa medializovaných informácií mala Matovičova manželka vložiť do spoločnosti Arca Capital do desať miliónov eur.

S príchodom koronakrízy sa spoločnosť dostala do ťažkostí a šéf tejto investičnej skupiny priznal, že veritelia a investori s najväčšou pravdepodobnosťou svoje peniaze neuvidia, prípadne uvidia len omrvinky.

Pavlínku otravovať nebudem

Na otázky novinárov o tom, či manželka premiéra od neho nedostala avízo, že sa spoločnosť dostáva do problémov a má si svoj vklad čo najskôr vybrať, prípadne či nedostala svoj vklad prioritne vyplatený, však premiér Matovič odpovedal spôsobom, ktorý zrovna nevypovedá o jeho transparentnom predvolebnom nastavení.

„Prepáčte, niekto vám podsunul nejaké bludy a ja teda kvôli tomu Pavlínku otravovať nebudem. Štrnásť rokov sa absolútne nemiešam do toho, kam sa Pavlínka rozhodne investovať, a túto tradíciu budem poctivo dodržiavať naďalej.

A keď to nezaujíma mňa, nevidím prinajmenší dôvod, aby to zaujímalo niekoho iného,“ odpovedal premiér novinárom Plus 7 dní.

Mohlo by ísť o trestný čin

Opozičné strany Smer-SD a Hlas-SD majú však na celú vec iný názor.

Podľa nich, ak by sa ukázalo, že Paulíne Matovičovej bol jej vklad i výnosy vyplatené, keď sa spoločnosť začala dostávať do problémov len preto, že sa jedná o rodinu premiéra, znamenalo by to, že boli nezákonne zvýhodnení pred inými veriteľmi.

Ak by rodina predsedu vlády bola medzi poškodenými, tak by podľa šéfa Smeru Roberta Fica Matovič „už kričal dva týždne o nespravodlivosti, o zlých finančných skupinách, ktoré berú ľuďom peniaze, ale keďže mlčí on, mlčí jeho manželka, nič nepotvrdzujú, nič nevyvracajú, máme právo v tejto veci konať.“

Jeho strana sa preto rozhodla podať na finančnú skupinu Arca Capital trestné oznámenie, ktorého dôvodom je podozrenie, že zvýhodnila niektorých klientov voči ostatným, a to konkrétne rodinu premiéra Igora Matoviča.

Bývalý predseda vlády a dnes šéf strany Hlas-SD Peter Pellergini Matoviča vyzval, aby predložil dôkazy o tom, že jeho manželka nemohla mať žiadnu neoprávnenú výhodu alebo prospech na úkor iných veriteľov.

„Verejný činiteľ má vyvrátiť podozrenia na faktoch a nie na viere,“ povedal Pellegrini.

Len som si vás testoval

Po mediálnom tlaku sa napokon premiér ku kauze vyjadril. Uviedol, že si chcel dať s vysvetlením na čas, pretože sa jednalo „o skúšku dôvery“.

„Od štvrtka som vedel aká je pravda, ale rozhodol som sa dať čas ľuďom… Keď idem do boja, chcem vždy presne vedieť, kto so mnou stojí v šíku a kto využije prvú chvíľu, aby mi podrazil nohy. Dnes to viem a ďakujem za dôveru,“ napísal na sociálnej sieti.

K medializovaným informáciám iba podotkol, že nie sú pravdivé, keďže jeho manželka vlastní zmenky spoločnosti Arca Investments, aj to „iba“ v hodnote 600 tisíc eur a nikdy do Arca Capital neinvestovala.

Ako však Hospodárske noviny objasnili „emitentom zmeniek bola spoločnosť Arca Capital Funding – teda účelová spoločnosť, ktorej cieľom bolo získavať peniaze a ďalej ich posúvať spoločnostiam zo skupiny Arca.“

ano, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…