Domov Slovensko VIDEO: Mazurek v parlamente skončil, Fico ho podržal

VIDEO: Mazurek v parlamente skončil, Fico ho podržal

0
0

Milan Mazurek bol v priebehu minulého týždňa právoplatne odsúdený za spáchanie úmyselného trestného činu s rasistickým motívom.

Člen Ľudovej strany naše Slovensko (ĽSNS) zároveň prišiel o poslanecký mandát a zaplatiť musí aj pokutu. Predseda strany Smer-SD sa poslanca Mazureka vo zverejnenom videu zastal. Jeho vyjadreniami sa zaoberá i NAKA.

Koniec v parlamente a mastná pokuta

Trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR potvrdil rozhodnutie špecializovaného trestného súdu a uznal Milana Mazureka vinným za extrémistické trestné činy.

Pôvodne vymeraný peňažný trest vo výške 5 000 € ešte zvýšil na 10 000 €. Dnes už bývalý poslanec NR SR bol obvinený zo šírenia rasistických prejavov, ktoré zazneli z jeho úst vo vysielaní Rádia Frontinus ešte v októbri 2016.

Rádio zaplatilo pokutu vo výške 15 000 €. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz bol s rozsudkom spokojný.

„Súhlasím s rozhodnutím NS SR, bolo potrebné rasistického extrémistu, pána Mazureka, za jeho verbálne vyjadrenia voči rómskej komunite odsúdiť,“ povedal Honz.

Čo povedal Mazurek v rádiu Frontinus

„150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém.“

Fico sa Mazureka zastal

Prekvapivé slová zazneli z úst predsedu strany Smer-SD. Robert Fico, ktorý sám vyhlasoval, že jeho strana má jasnú protifašistickú orientáciu, si Mazureka zastal.

Ako býva zvykom, Fico obvinil médiá a spochybnil rozhodovanie NS SR, ktoré malo byť pod nátlakom médií a nie dokázané skutočnými dôkazmi. Ešte viac však prekvapila sympatia k vyjadreniam, za ktoré bol Milan Mazurek potrestaný.

„Rešpektujem rozsudok Najvyššieho súdu SR voči poslancovi NR SR Mazurekovi, ale zaraďujem ho do kategórie mediálnych, po ktorom budú preferencie pána Kotlebu a jeho strany utešene rásť,“ povedal Fico a nezabudol dodať, že slová, ktoré Mazurek vyslovil, považuje za pravdu takmer celý národ, a tým, že niekoho popravíte za pravdu, z neho urobíte národného hrdinu.

Pozrite si video Roberta Fica s jeho slovami o Mazurekovi:

Poslanec Fico tak podporil extrémistickú ideológiu. Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru SR Michala Slivku sa týmito vyjadreniami už zaoberá NAKA.

Podanie trestného oznámenia avizoval aj Eduard Chmelár – neúspešný kandidát na prezidenta.

Pellegrini sa hneval

Pochopenie pre slová Roberta Fica nemal ani jeho stranícky kolega a premiér Peter Pellegrini. Ten je názoru, že takéto slová by nemali zaznievať z úst žiadneho politika.

„Nemôžem sa stotožniť ani zmieriť s výrokmi predsedu, ktorý v priamom prenose všetkým ľuďom na Slovensku povie, že človek, ktorý je právoplatne odsúdený za rasistické výroky, vlastne odsúdený byť nemal.

Je to neprípustné,“ uviedol predseda vlády s tým, že si svojho straníckeho šéfa zavolá, aby mu tieto slová vysvetlil. Prekvapené bolo aj SNS. „SNS je prekvapená a v šoku z vyjadrení Roberta Fica, ktorý obdivuje prejavy extrémizmu Mazureka.

Veríme, že náš koaličný partner si uvedomuje, že podpora extrémizmu v akejkoľvek podobe je vysoko spoločensky nebezpečná,“ uviedla hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

Opozičný poslanec Igor Matovič (OĽaNO) prirovnal Fica k Adolfovi Hitlerovi. Ďalší poslanci Smeru-SD svojho predsedu bránili alebo povedali, že video nevideli.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…