Domov Slovensko Mečiar ohlásil „comeback“

Mečiar ohlásil „comeback“

0
0

Ako sa zvykne vravievať, jedna éra sa končí, aby mohla začať tá druhá. V prípade bývalého trojnásobného premiéra a lídra zaniknutej politickej strany HZDS to však neplatí doslova.

Éra mečiarizmu (1992- 1998) je považovaná za najtemnejšie obdobie v histórii samostatného Slovenska. Mečiar však neúspech HZDS vo voľbách v roku 2010 a jej následné zaniknutie za svoju politickú derniéru nepovažuje.

Od oviec k politike

„Neoddychujem. Ovce som prestal chovať, lebo mi zožrali stromy, no a trošku som sa nenápadne začal venovať politike,“ vyslovil sa bývalý premiér SR, ktorý si našiel záľubu aj vo chvíľach strávených na pastvinách s ovcami.

A tieto jeho slová možno považovať za slová, ktoré jasne hovoria o návrate do politiky. Hoci rezolútne vylúčil možnú kandidatúru na prezidenta, angažovanie sa v politickom spektre otvorene priznal.

Či plánuje založenie vlastnej strany alebo sa rozhodne stať súčasťou už existujúceho politického zoskupenia bližšie neuviedol.

Reálne scenáre

Množstvo odborníkov uvažuje, akým spôsobom sa chce dostať na politický vrchol. Analytik Ján Baránek povedal: „On bol celý čas v aktívnej politike vrcholový politik a neviem si predstaviť jeho pôsobenie v regionálnej politike, no jedine, že by si to zobral ako hobby.“

Preto je pravdepodobnejšie, že svoje ambície nasmeruje vyššie ako len do regiónov. Politológ Grigorij Mesežnikov nepredpokladá ani to, že by Mečiar vstúpil do strany iného lídra.

S týmto tvrdením sa zhoduje aj sociológ Martin Slosiarik, ktorý tvrdí, že i keď nebude ako líder novej politickej strany, bude jej podporovateľ či akýsi poradca.

Pronárodná orientácia

Podľa aktuality.sk Mečiar komunikuje s predsedom SHO – Slovenského hnutia obrody Róbertom Švecom o možnej predvolebnej spolupráci. Ďalšou možnosťou je aj strana Národná koalícia, ktorá podporuje v prezidentských voľbách bývalého ministra spravodlivosti za HZDS Štefana Harabina.

Jednou z alternatív je aj zoskupenie Národná konferencia, čo nie je politická strana, no jej garantom je Miroslav Jureňa alebo známy šéf pochybného časopisu Zem a vek Tibor E. Rostas. Všetky tieto politické zoskupenia majú spoločného nepriateľa.

Tým je ĽSNS. Je teda zrejmé, že chcú ukrojiť percentá extrémistickým hnutiam. Pomôže i uškodí Podľa odborníkov môže Mečiar do politiky vniesť množstvo nepekného, predovšetkým vzhľadom na politickú rivalitu, kde by sa voči názorom iných len ťažko vymedzoval.

Oslabiť môže extrémistické hnutia, spôsobiť im vážnu konkurenciu a zároveň môže prilákať aj novú generáciu voličov, keďže 90. roky sú novou generáciou postupne zabudnuté.

Jeho osobnosť môže prilákať istú dávku publicity a pozornosti. Či jeho značka pomôže alebo uškodí, ukáže až čas.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…