Domov Šport Medailová žatva slovenských paralympionikov

Medailová žatva slovenských paralympionikov

0
0

Slovenskí paralympionici vydolovali napokon na práve skončených paralympijských hrách v Tokiu 2020 11 medailí. S bilanciou 5 zlatých, dve strieborné a 4 bronzové medaily sa slovenskí parašportovci celkovo umiestnili na 26. mieste.

Parastolní tenisti zbierali bronzy

Už po štvrťfinálovom triumfe, v ktorom vyradili tureckých reprezentantov Aliho a Abdullaha Öztürkovcov 2:1 na zápasy, mali istotu cenného kovu v súťaži družstiev kategórie TT4-5 parastolní tenisti Boris Trávníček a Peter Mihálik. Predtým v osemfinále zdolali Aymana Kamala Zenatyho a Sameha Mohameda Salehu z Egypta 2:0.

V semifinále však nestačili na čínsku dvojicu Cchao Ning­‑ning, Kuo Sing­‑jüan (0:2 na zápasy) a z Tokia si tak odnášajú bronz. Pre oboch je to prvá paralympijská medaila v kariére.

„Dnes nám jednoducho trochu chýbalo to, čo sme mali včera. Oba zápasy sme mali super rozohrané, verili sme si, ale, žiaľ, nevyšlo to. Nepochybujem, že keby mal Boris viac skúseností, ten zápas isto vyhrá. Čo nevyšlo teraz, verím, že vyjde v Paríži,“ poznamenal Mihálik.

Hoci bolo na parastolných tenistoch vidieť veľké sklamanie, obaja dobre vedeli, že naprázdno z Tokia neodídu. „Bude to mrzieť dlho, ale, samozrejme, získať bronz je tiež super,“ dodal Trávníček.

V rovnaký deň získal slovenský parastolný tenis aj ďalší bronz. V kategórii TT1-2 podľahli v semifinále Martin Ludrovský s Jánom Riapošom Francúzom Fabienovi Lamiraultovi a Stephaneovi Molliensovi taktiež 0:2. Pre predsedu Slovenského paralympijského výboru je to celkovo piata medaila z paralympijských hier. Na konte má aj štyri najcennejšie kovy.

Kuřeja obhájil Rio

Bronz získal v Tokiu aj paraatlét Marián Kuřeja, ktorý v hode kuželkou obhájil výkonom 30,66 m 3. miesto z Ria. Z triumfu sa tešil reprezentant Ruského paralympijského výboru (RPC) Musa Tajmazov, ktorý vylepšil svetový rekord na hodnotu 35,42 m. Striebro získal Srb Željko Dimitrijevič výkonom 35,29 m.

Dvojnásobný tokijský paralympijský víťaz

Ďalšiu medailu do zbierky, tentoraz zlatú, pridal reprezentant v boccii Samuel Andrejčík. Vo finále kategórie BC4 zdolal Pornchoka Larpyena z Thajska 4:0. Andrejčík vrátil súperovi prehru zo základnej skupiny (1:4). Po striebre z PH 2016 v Riu de Janeiro tak pridal Andrejčík do svojej paralympijskej zbierky najcennejší kov.

„Je to skvelý pocit. Som strašne šťastný, že sa tých päť rokov čakania na paralympiádu skončilo a že nič z príprav nevyšlo nazmar. Makali sme naozaj tvrdo. Do finálového dňa všetko klaplo tak, že dnes mám na sebe zlatú medailu a ďalšie tri roky až do Paríža budem úradujúci paralympijský šampión,“ uviedol Andrejčík pre web paralympic.sk.Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…