Domov Slovensko Medzi svetovou politickou elitou reprezentoval Slovensko Raši

Medzi svetovou politickou elitou reprezentoval Slovensko Raši

0
0

Minulý týždeň si svet pripomenul jeden z najdôležitejších dní 2. svetovej vojny, deň kedy sa spojenecké vojská vylodili v Normandii. Oslavy Dňa D nevynechali najväčšie politické mená, no žiaľ meno jedného z troch našich najvyšších ústavných činiteľov tam chýbalo. Slovensko na toto prestížne stretnutie vyslalo Richarda Rašiho.

Keďže Deň D sme si pripomenuli už po 75-krát, aj oslavy tohto významného jubilea tomu zodpovedali. Hlavná časť osláv sa uskutočnila na námornej základni v anglickom prístave Portsmouth, kde sa minulú stredu stretla svetová politická elita.

Nechýbali britská kráľovná Alžbeta II., britská premiérka Theresa Mayová, americký prezident Donald Trump, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, či kanadský premiér Justin Trudeau.

Pozvanie dostalo aj Slovensko, avšak najvyšší ústavní činitelia na slávnosti chýbali. Namiesto prezidenta či premiéra cestoval na oslavy podpredseda vlády Richard Raši.

Deň D

6. júna 1944 sa na piatich plážach vo francúzskej Normandii vylodili spojenecké vojská. Nemci, ktorí v tom čase okupovali francúzske územie, sa snažili spojencov zatlačiť, avšak enormá sila, asi 159 tisíc vojakov, bola nad ich sily.

Tento deň tak znamenal otvorenie západného frontu, čo roztrieštilo Hitlerove sily a aj vďaka tomu sa postupne nacistické Nemecko podarilo definitívne poraziť.

Aj preto je operácia Overlord, zvaná aj Deň D, považovaná za jeden z najväčších míľnikov druhej svetovej vojny.

Prečo sme nemali najvyššie zastúpenie?

Táto otázka je pri tejto príležitosti rozhodne na mieste. Ak už bolo mnohokrát publikované, predseda vlády Peter Pellegrini uprednostnil pred pripomienkou udalosti, ktorá znamenala veľký zlom v druhej svetovej vojne, cestu do Ruska, kde sa stretol s premiérom Dmitrijom Medvedevom ale taktiež s prezidentom Vladimirom Putinom.

Nuž a prezident Andrej Kiska sa už pomerne dávno nespráva ako prezident a skôr sa venuje budovaniu svojej novej strany. Hoci oficiálny prezidentský program nemal, na stretnutie, na ktorom boli najvyššie politické špičky západného sveta, chýbal.

Aj pri pohľade na jeho profil na sociálnej sieti je jasné, že v posledných týždňoch už Kisku jeho prezidentské povinnosti nezaujímajú a venuje sa svojej avizovanej strane.

Reprezentoval Raši

Pri neúčasti na oslavách Dňa D slovenského premiéra a prezidenta, tak dostal príležitosť reprezentovať Slovensko podpredseda vlády pre investície Richard Raši.

Pre toho bolo stretnutie s prezidentami a premiérmi rozhodne najväčšou skúsenosťou v jeho politickej kariére, a je treba uznať, že hanbu rozhodne neurobil.

Pre Slovensko je však neúčasť jedného z najvyšších politických predstaviteľov krajiny veľkou hanbou.

ano, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…