Domov Slovensko Prestrelka najvyšších ústavných činiteľov

Prestrelka najvyšších ústavných činiteľov

0
0

Už sme si akosi zvykli, že slovenská politika je do veľkej miery najmä o vzájomnom osočovaní a nekonštruktívnej kritike. To, čo však minulý týždeň predviedli dvaja najvyšší ústavní činitelia, sa vymyká všetkému, čo sme doteraz zažili. Jeden deň, dva diplomatické prejavy – jeden protiruský, druhý proruský.

„Pokladám za nesmierne dôležité, aby sme my traja vždy a pri každej príležitosti potvrdzovali smerovanie našej krajiny, hodnoty a spojenectvá, ku ktorým sa SR prihlásila,“ povedal prezident Kiska len nedávno, keď traja najvyšší ústavní činitelia pripravili spoločné vyhlásenie, v ktorom deklarovali jednotu v zahraničnopolitických otázkach. Dlho im to však nevydržalo.

Neprešiel ani jeden mesiac odvtedy, čo sa najvyšší ústavní činitelia hrdili tým, že dokázali nájsť zhodu. Zdalo sa, že prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda vlády Robert Fico konečne pôjdu príkladom, čo sa politickej spolupráce týka.

Bohužiaľ, minulý týždeň nás opäť vrátil do reality, a to dosť tvrdej. Svedkom najnovšej kauzy je celá Európa.

Významný deň sa zmenil na katastrofu

Minulá streda mala byť pre Slovenskú republiku významným diplomatickým dňom. Prezident Kiska sa so svojím prejavom totiž postavil pred poslancov Európskeho parlamentu a Andrej Danko, ako prvý slovenský politik, pred poslancov ruskej Štátnej dumy.

Napriek deklarácii rovnakých zahraničnopolitických postojov prišlo divadlo, aké v našej zahraničnej politike nemá obdobu.

Zlý pocit z plánovaných vystúpení našich najvyšších ústavných činiteľov mal aj minister zahraničných vecí, ktorý po rokovaní vlády povedal: „Ako minister zahraničných vecí nemám dobrý pocit, že ústavní činitelia necítia potrebu konzultovať svoje zahraničnopolitické vystúpenia.

Ja len dúfam, že tie vystúpenia nepôjdu každé v inom smere. To by malo nedobrý dopad na Slovensko,“ povedal Miroslav Lajčák.

Sme teda pre či proti?

A tak sa stalo. Zatiaľ čo prezident Kiska výrazne kritizoval Ruskú federáciu, keď za jednu z najnebezpečnejších hrozieb považuje práve ruskú propagandu, predseda parlamentu Danko naopak predviedol proruský prejav, v ktorom okrem iného povedal, že slovanské národy by sa mali rozvíjať spoločne.

Prezident Kiska v Európskom parlamente

„Sme Slovania, naša kultúra, história, ale aj vnímanie okolia sú prepojené a blízke. Rozumieme si, veríme si. Nemôžeme to však brať ako samozrejmosť, musíme si vážiť to, čo sme dostali darom a rozvíjať spoločne náš slovanský svet,“ povedal predseda parlamentu.

„Slovanské národy východnej Európy musia byť mostom na komunikáciu a zlepšovanie vzťahov v celej Európe. Preto sme tu, aby sme zlepšili vzťahy a pomohli,“ zneli slová Andreja Danka, za ktoré si vyslúžil potlesk od poslancov Štátnej dumy.

„Rusko predstavuje pre Slovensko jedného z najdôležitejších obchodných partnerov a hospodárska spolupráca je dlhodobou prioritou našich vzťahov,“ pokračoval Danko v chválospeve.

Predseda parlamentu Danko v Štátnej dume

Aspoň nejaká zhoda

To, čoho sa minister zahraničných vecí obával, sa stalo. Slovensko si na medzinárodnom poli vyrobilo obrovskú blamáž. Prezident a predseda parlamentu sa teda nevyhli poriadnej kritike rezortu zahraničia.

Ani jeden z nich si však svoju chybu nepriznal a obaja sa zhodli aspoň v tom, že nevidia dôvod, aby svoje vystúpenia konzultovali s ministrom zahraničia.

Predseda Národnej rady bude dokonca žiadať vysvetlenie, podľa neho nehorázneho komentovania jeho vystúpenia, od Miroslava Lajčáka.

Povedala to riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Zuzana Čižmáriková a pre TASR dodala, že „pán predseda (Danko) nevidí žiaden dôvod, prečo by mal svoj prejav konzultovať s ministrom.“

V Prezidentskom paláci si kritiku z ministerstva zahraničných vecí vysvetlili po svojom. Poradca prezidenta Rado Baťo sa vyjadril takto: „Inak, keby mal prezident ako prejavy v zahraničí hovoriť tie generické somariny, čo občas pošlú z rezortu, dosť by sme sa na cestách hanbili.“

Vyjadrenie samotného prezidenta bolo o čosi slušnejšie: „Viem, že pán minister v tomto období aktívne vykonáva svoju funkciu predsedu Valného zhromaždenia OSN a asi, žiaľ, nemá dostatočné informácie, čo všetko sa u nás deje,“ povedal Kiska.

Prosím, zaplaťte faktúru

No a aby v početných sporoch najvyšších ústavných činiteľov nezaostával ani premiér Robert Fico, ten minulý štvrtok oznámil, že prezidentovi Kiskovi vystaví faktúru.

„Posielam pánovi prezidentovi list, v ktorom ho žiadam, aby uhradil milión eur za používanie lietadla na súkromné cesty domov. Hovorím to s plnou vážnosťou, bez akéhokoľvek hnevu.

Jednoducho, niekto má dnes milión eur zaplatiť za používanie štátneho lietadla na cesty domov, pretože ja nepoznám žiadneho robotníka, žiadnu predavačku, žiadneho hutníka, žiadneho učiteľa, ktorému by štát platil cestovanie lietadlom domov zadarmo,“ povedal premiér na tlačovej besede.

Na sociálnu politiku nesiahať

Prečo sa pre takýto krok predseda vlády rozhodol teraz? Pre odpoveď na túto otázku poputujeme opäť do prezidentskej kancelárie. Práve prezident totiž nedávno, po stretnutí s rodinami opatrovateliek, ktoré zahynuli pri dopravnej nehode, keď sa vracali z Rakúska domov, kritizoval sociálnu politiku nášho štátu.

„Slovensko, žiaľ, nie je sociálnym štátom. Chýbajú nám systémové nástroje na riešenie situácie ľudí, ktorí v živote klesli často na dno. Chýbajú nám systémové riešenia napríklad aj pre starých ľudí – našich rodičov a starých rodičov. A pritom úroveň spoločnosti sa hodnotí podľa toho, ako sa dokážeme postarať o tých najslabších,“ vyjadril sa prezident Kiska.

A sociálna politika je predsa doménou SMER­‑u, teda mala by byť. Kritizovať vládu, ktorej najsilnejšia strana hlása sociálnu demokraciu za to, že Slovensko nie je sociálnym štátom, to predseda takej vlády nemôže nechať len tak.

Výhodou je, že ak napokon prezident Kiska miliónovú faktúru zaplatí, čo by skutočne mal, možno predsa len bude aj na tie sociálne riešenia…

Jeden je frustrovaný, druhý odvádza pozornosť

A prestrelka pokračuje. Za vystavením faktúry od premiéra Fica vidia v Prezidentskom paláci zlé výsledky posledných volieb.

Hovorca hlavy štátu Roman Krpelan sa vyjadril takto: „Prezident rozumie frustrácii pána Fica po zbabraných a prehratých župných voľbách. A aj tomu, že potrebuje trochu času, aby si skonsolidoval stranu, v ktorej rastie nespokojnosť najmä s výkonom ministra vnútra.

Ale potom by sa už jeho vláda mohla začať venovať problémom krajiny, korupcii, zneužívaniu polície, školstvu aj sociálnym problémom ľudí.“

A kontroval aj Úrad vlády, podľa ktorého sa prezident „tak, ako sme u neho zvyknutí, snaží sa odkloniť pozornosť od svojich problémov. Skutočne nechápem, čo má zneužívanie štátneho lietadla na súkromné účely spoločné s voľbami do VÚC“.

Na Slovensku nič nové

A tak, napriek sľubne vyzerajúcej konsolidácii vzťahov na najvyššej politickej úrovni, ktorú sme očakávali po spoločnej deklarácii troch najvyšších ústavných činiteľov, všetko sa minulý týždeň vrátilo do slovenského normálu.

Prezident verzus predseda parlamentu, predseda parlamentu verzus predseda vlády i predseda vlády verzus prezident – zdá sa, že aj naďalej sa môžeme „tešiť“ na početné politické prestrelky. Ťažko povedať, kto je víťazom. Isté je však jedno – tí, čo stále prehrávajú, sú občania.

ano, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…