Domov Ekonomika Menový fond predpovedá ochladenie, nálada podnikateľov v Nemecku je „blbá“

Menový fond predpovedá ochladenie, nálada podnikateľov v Nemecku je „blbá“

0
0

Klesajúce prognózy svetového rastu, nižší dopyt z Číny, pesimizmus nemeckých podnikateľov, riziká z brexitu a obchodnej vojny medzi mocnosťami ukazujú, že sa blížia horšie časy. Nie je to však nič výnimočné. Aj ekonomika má podobné fázy ako ľudia – raz je lepšie, inokedy horšie. Platí však imperatív, že v lepších časoch sa treba pripravovať a sporiť na horšie časy, aby sme ich mohli ustáť so „zdravou kožou“.

Náznakov, že po desaťročnom období neustávajúceho ekonomického rastu v Európe a vo svete príde obdobie „pôstnejších rokov“ stále pribúda. Už to nie je iba o nižšom dopyte po autách v Európe, či nečakanom miernom prepade nemeckej ekonomiky v druhom štvrťroku.

Pridáva sa k tomu aj „blbá“ nálada podnikateľov v Nemecku, klesajúce odhady ekonomického rastu vo svete, stále pomalší rast exportu v Európe a pribúdajúce obchodno-politické riziká v USA, Veľkej Británii či Číne.

Upretí na Nemecko

Signálom, ktorý naznačil, že náš hlavný obchodný partner – Nemecko – môže padnúť do recesie, je zhoršujúca sa nálada tamojších firiem. Index ekonomickej dôvery Ifo klesol z decembrových 101 bodov na 99,1 bodu v januári.

Znamená to, že manažéri nemeckých firiem vidia ekonomické vyhliadky na najbližšieho pol roka doma aj v zahraničí pesimistickejšie ako v závere minulého roka.

„V očakávaniach budúceho vývoja sa hodnotenie výrazne zhoršilo v priemysle, obchode a stavebníctve, miernejšie v službách. S výnimkou služieb sa nachádzajú očakávania v negatívnom teritóriu.

V januári bol index na najnižšej úrovni od februára 2016. Celkové očakávania sú v negatívnom teritóriu prvýkrát od decembra 2012. Tento vývoj zatiaľ na začiatku roka neindikuje zlepšenie ekonomickej aktivity v Nemecku,“ hodnotí situáciu analytička Národnej banky Slovenska Marianna Kollárová.

Prognózy rastu hovoria o prepade z 1,8 na 1 percento v tomto roku. Ak sa nedarí Nemecku, nedarí sa ani nám. Takmer pätina nášho exportu smeruje práve tam.

„V súlade s tým by mal byť aj rast zahraničného dopytu po slovenských exportoch zo strany eurozóny v najbližšom roku pravdepodobne tlmený,“ povedal analytik Národnej banky Slovenska Martin Feješ.

Brexit mieša karty

Predpovede rastu v celom svete znížil nedávno aj Medzinárodný menový fond. Vyhliadky rastu klesli z 3,7 na 3,5 percenta.

„Slabší, ako pôvodne predpokladaný vývoj v druhej polovici roku 2018, efekt zavedenia nových emisných štandardov v automobilovom priemysle na nemeckú ekonomiku, ako aj oslabenie domáceho dopytu v talianskej ekonomike z dôvodu obáv z narastania finančných rizík znamená aktuálnu revíziu globálneho rastu pre rok 2019,“ vysvetľuje dôvody prehodnotenia Feješ.

Nie je vylúčené, že skutočnosť bude výrazne nižšia. Závisí to od viacerých rizikových faktorov. „V aktuálnej prognóze globálneho rastu prevládajú riziká smerom nadol najmä z titulu ďalšej eskalácie obchodného napätia vo svete, prípadného ďalšieho spomalenia čínskej ekonomiky a tzv. no-deal scenáru odchodu Veľkej Británie z EÚ,“ vysvetľuje Feješ.

Pozor na smrtiacu nákazu

Ešte viac ako z obchodnej vojny medzi USA a zvyškom sveta, teda najmä Čínou a EÚ, majú analytici obavy z toho, že sa významne môže spomaliť ekonomický rast Číny, ktorá je veľkým odbytišťom pre tovary z celého sveta.

„Pozvoľna spomaľujúca sa Čína síce vďaka veľkosti trhu môže naďalej ostať esom v rukáve, ktorý bude európskym exportérom aspoň čiastočne pomáhať kompenzovať výpadky na iných trhoch, zároveň však môže byť aj smrtiacou nákazou, a to v prípade, ak sa dlhodobé riziká tejto ekonomiky pretavia do citeľného spomalenia dynamiky jej rastu,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…