Domov Zahraničie Merkelová a jej nástupkyňa strácajú vplyv v strane

Merkelová a jej nástupkyňa strácajú vplyv v strane

0
0

Viaceré indície naznačujú, že vplyv súčasnej predsedníčky Kresťanskodemokratickej únie Nemecka Krampovej-Karrenbauerovej a súčasnej kancelárky Merkelovej slabne.

Okolo 1 000 členov Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) sa zišlo minulý víkend na svojej každoročnej straníckej konferencii.

Zjazd sa konal na pozadí negatívnych výsledkov ostatných volieb v spolkových štátoch a tiež aj klesajúcej podpory pre CDU v prieskumoch verejnej mienky.

CDU sa tak dnes nachádza na križovatke. Súčasná predsedníčka čelí kritike, strane chýba jednota a rôzne krídla bojujú o kontrolu nad budúcim smerovaním strany.

Predsedníčka CDU Krampová-Karrenbauerová čelí aj vnútrostraníckemu tlaku a výzve od Friedricha Merza, ktorý je dnes lídrom zoskupenia CDU/CSU v spolkovej snemovni.

Čo sa stane po skončení Merkelovej éry

Krampová-Karrenbauerová bola zvolená za predsedníčku CDU minulý rok po tom, ako Merkelová oznámila, že odstupuje z funkcie predsedníčky strany a po tom, ako dokončí funkčné obdobie kancelárky v roku 2021, odíde aj z politiky.

Súčasná predsedníčka strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová počas svojho príhovoru ponúkla členom kongresu svoju abdikáciu, pokiaľ by nezískala podporu pre svoju stranícku politiku. Tú jej však nateraz členovia zjazdu ponechali.

Prejav predsedníčky CDU naznačil smerovanie strany

Na úvod Annegret Krampová-Karrenbauerová pripustila, že strana prežila ťažký rok, najmä v kontexte nevydarených volieb v spolkových krajinách.

Odmietla však ísť cestou niektorých predstaviteľov strany, ktorí kritizujú politiku Merkelovej vlády. Tým podľa nej len nahrávajú opozičným stranám, najmä krajne pravicovej Alternatíve pre Nemecko.

Medzi jej hlavné zámery patrí vytvorenie nového ministerstva pre digitalizáciu, ktoré by pomohlo Nemecku udržať krok s technologickým vývojom.

Otvorila aj otázku pomoci africkým krajinám, kedy si kladie otázku, kto keď nie Nemecko by malo prejaviť solidaritu.

Merkelová ešte nekončí vo svojej práci

Podľa Merkelovej stojí Nemecko pred novými výzvami, ako sú klimatické zmeny a tiež technologický pokrok.

Podľa nej musí strana vedieť reagovať na tieto nové výzvy, ktoré budú pre celú krajinu kľúčové z hľadiska budúceho rozvoja Nemecka.

Vyhlásila, že pokiaľ ešte bude kancelárka, tak sa zameria práve na tieto problémy a hľadanie riešení.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …