Domov Slovensko Mestá a obce nedokážu zvládať sneh na chodníkoch

Mestá a obce nedokážu zvládať sneh na chodníkoch

0
0

Minulý rok schválili poslanci parlamentu novelu, ktorá mestá a obce príliš nepotešila. V náročných časoch snehových návalov im pridala ďalšiu povinnosť –  starať sa o chodníky. Výsledkom je nespokojnosť primátorov a starostov a chodníky zasypané snehom.

Až do minuloročného mája ležala povinnosť postarať sa o chodník pri svojom dome na majiteľovi príslušnej nehnuteľnosti. Všetko zmenila takzvaná chodníková novela, ktorá povinnosť postarať sa o chodník presunula z majiteľa alebo správcu nehnuteľnosti na majiteľa, resp. správcu chodníka.

„Chodníková novela nedala samosprávam možnosť sa na výkony takéhoto rozsahu dostatočne pripraviť ani finančne, personálne či materiálne.

Upratať všetky chodníky k našej spokojnosti túto zimu nie je možné,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý sa v priebehu minulého týždňa obyvateľom hlavného mesta ospravedlnil, že mesto nie je schopné sa dostatočne postarať o všetky svoje chodníky.

Ku kritike novely sa pridali aj ostatní primátori krajských miest, ktorí však sľubujú, že na budúcu zimu sa už pripravia lepšie.

Samosprávy kritizujú vládu

Chodníkovú novelu ešte minulý rok pred jej schválením obhajoval minister dopravy Árpád Érsek. „Rozhodli sme sa pre túto zmenu, pretože terajší stav je obzvlášť nespravodlivý voči chorým a starším osobám,“ povedal šéf rezortu, ktorý je za novelu zodpovedný.

„Dnešná zákonná úprava predstavuje precedens spočívajúci v tom, že zaväzuje určitú skupinu subjektov starať sa o veci patriace do vlastníctva iných osôb, a to bezodplatne,“ dodal vtedy Érsek.

Hoci sa starostovia a primátori nebránia povinnosti postarať sa o obecné chodníky, predsa len vyčítajú vláde, že k tejto povinnosti nepriložila aj adekvátne prostriedky.

„Pri zavedení chodníkovej novely, obedov zadarmo, dovolenkových poukazov a pri zvýšení miezd vo verejnej správe sú naše rozpočty v mínuse, to znamená, že nám chýbajú prostriedky, aby sme financovali všetky služby, ktoré potrebujeme,“ vyhlásil primátor Trenčína Richard Rybníček.

So snehom bojujú ako môžu

V každom prípade, kritikou novely sa mestá či obce povinnosti postarať sa o svoj chodník pred vaším domom nezriekajú. Na riešenie tohto problému vymýšľajú samosprávy najrôznejšie spôsoby.

V niektorých mestách či obciach zriadili infolinku, na ktorej môžu občania nahlásiť nevyčistený chodník, niekde zas zapojili do prác na chodníkoch odsúdených, ktorí si odpykávajú svoje tresty v miestnych nápravných zariadeniach.

No najčastejším javom stále ostáva to, že si uvedomelý občan chodník pred svojím domom skrátka vyčistí sám.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…