Domov Cestovanie Mesto Machu Picchu v Peru ukrýva veľa zaujímavých tajomstiev

Mesto Machu Picchu v Peru ukrýva veľa zaujímavých tajomstiev

0
0

Mesto Machu Picchu, ktoré je tiež známe aj ako Stratené mesto Inkov, je mesto, ktoré vytvorili Inkovia na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru. Ide o mesto, ktoré síce nie je až tak ľahko prístupné, no napriek tomu patrí k tým často vyhľadávaným turistickým miestam. My sme sa pozreli na to, čo všetko toto mesto ukrýva a čo všetko ponúka.

Ako nájsť toto mesto?

Východiskovým bodom pre návštevu mesta Machu Picchu je mestečko Aguas Calientes. K mestu vedie len jedna cesta, a to železničná. Vlak prvej triedy je určený výlučne pre turistov, pretože Peruánci vraj radi ukazujú, že si turistov vážia a vedia im poskytnúť servis na úrovni.

Čo znamená pomenovanie Machu Picchu?

Tento názov v preklade z jazyka Inkov znamená starý kopec, ide o doslovný preklad, pretože mesto sa noazaj nachádza pod kopcom.

Prečo si vybrali Inkovia práve toto miesto?

Ide o miesto, ktoré si Inkovia vybrali hneď z niekoľkých dôležitých dôvodov. Je obkolesené horami, ktoré majú aj ochrannú funkciu a chránia ho pred potencionálnym nepriateľom. Neďaleko sa nachádza zdroj vody a v blízkosti sú aj kameňolomy so stavebným materiálom.

Vznik tohto mesta

S výstavbou sa začalo približne v polovici 15. storočia, no v čase príchodu španielskych dobyvateľov do krajiny bolo toto miesto v roku 1536 Inkami opustené, a tak ho Španieli nikdy nenašli…

Členenie mesta

Celý areál mesta Machu Picchu tvoria dve samostatné časti. Jedna časť je poľnohopodárska a druhá zas mestská. Poľnohospodárska časť je tvorená terasovitými políčkami a odvodňovacími kanálmi, a tak je možné hovoriť o inkských nadčasových vedomostiach hydrauliky. Mestská časť je tvorené múrmi domov a chrámov.

Chrám boha Slnka

Inkovia uctievali prírodné elementy a veľa stavieb bolo zasvätených práve im. Jednou z najvýznamnejších stavieb je hlavný chrám boha Slnka. Výnimočným miestom je aj Posvätná skala, vraj ide o jedno z miest, kde sa koncentruje energia sveta.

Kedy bolo mesto objavené?

Mesto objavil v roku 1911 Havajčan Hiram Bingham spolu so svojím sprievodcom Melchorom Arteagaom. Pri svojich cestách objavil toto mesto na východných svahoch Ánd v južnom Peru, 112 kilometrov severozápadne od vtedajšieho hlavného mesta Ríše Slnka.

Radoslav Hoppej, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …