Domov Ekonomika Miera nezmestnanosti vzrástla na 7,2%

Miera nezmestnanosti vzrástla na 7,2%

0
0

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v máji tohto roka stúpla o 0,63 percentuálneho bodu na 7,2 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci vyššia o 2,32 percentuálneho bodu.

Úrady práce evidovali na konci piateho mesiaca tohto roka 198 256 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s aprílom ide o nárast o 17 500 ľudí.

Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v máji stúpol o 64 132 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 7,96 %.

V porovnaní s aprílom tohto roka išla nahor o 0,53 percentuálneho bodu, medziročne stúpla o 1,96 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci mája tohto roka 219 159 osôb. Medzimesačne išlo o nárast o 14 679 osôb, v porovnaní s májom minulého roka je to viac o 54 202 ľudí.

Bude stúpať

„Mesačná miera nezamestnanosti meraná úradmi práce v máji vzrástla o 0,6 percentuálneho bodu na 7,2 % v súlade s očakávaniami,“ uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Mesačný prírastok bol minulý mesiac podľa nej miernejší ako prudký nárast zaznamenaný v apríli. „Od marca pribudlo približne 55 tisíc disponibilných uchádzačov o zamestnanie, čo odráža dopad pandémie,“ tvrdí.

O prácu prišli podľa Muchovej ľudia nielen v službách a obchode, ale aj v priemysle a nezamestnaných pribudlo naprieč regiónmi. „V nadchádzajúcich letných mesiacoch sa dá očakávať nárast miery nezamestnanosti, aj keď miernejším tempom ako v apríli.

Negatívny vplyv na trh práce môžu zmierniť štátne opatrenia na ochranu pracovných miest, ale veľa závisí od miery a rýchlosti ich využitia,“ dodala analytička.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák po májovom menšom náraste nezamestnanosti ďalšie zmiernenie rastu nezamestnanosti aj v júni nateraz neočakáva.

„Do evidencie úradov totiž začnú prúdiť nezamestnaní, ktorí boli prepustení už v marci, teda v počiatkoch pandémie, avšak zatiaľ im plynula dvojmesačná výpovedná lehota,“ upozornil.

Prílev takýchto nezamestnaných by však podľa neho mohla zmierniť štátna pomoc, ktorá postupne prekonala „detské choroby“ a začala aspoň čiastočne plniť svoj účel.

„Časť výpovedí tak mohla byť predsa len stiahnutá. S uvoľnením opatrení a reštartom časti služieb by nárast nezamestnanosti mohol zmierňovať aj návrat do práce časti „aprílových“ nezamestnaných, ktorí boli len formálne prepustení,“ uviedol.

Čísla nezamestnanosti však takmer s istotou zvýšia absolventi vysokých škôl, a vzhľadom na ospalý trh práce sa dá očakávať, že v porovnaní s minulými rokmi bude ich prílev na úrady silnejší.

Miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac stúpla vo všetkých krajoch na Slovensku. Najvýraznejší nárast, o 0,85 percentuálneho bodu, vykázal Banskobystrický kraj.

Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj, a to 10,93 %. Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer zaznamenal ešte Banskobystrický kraj s 9,56 % a Košický kraj s 9,77 %.

Najvyššia miera  evidovanej nezamestnanosti bola v okrese Rimavská Sobota (20,66 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti (3,19 %) dosiahol okres Bratislava V.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

F1: Prekvapivý víťaz VC Maďarska

Francúzsky pretekár Esteban Ocon z tímu Alpine sa stal prekvapujúcim víťazom Veľkej ceny M…