Domov Slovensko Mikas svojimi vyhláškami porušil zákon

Mikas svojimi vyhláškami porušil zákon

0
0

Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorému šéfuje hlavný hygienik SR Ján Mikas, porušil svojimi vyhláškami zákon. ÚVZ to odmieta, premiér sa Mikasa zastáva a opozícia ho vyzýva na odchod z funkcie.

Porušenie zákona sa podľa Žilinku týka dvoch vyhlášok.

Nemal oprávnenie udeľovať výnimky

Vyhláška hlavného hygienika SR z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady SR rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.

Porušenie vidí prokurátor aj vo vyhláške z 10. januára 2021, ktorá sa týka nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.

Medzi osoby v osobitnom režime sa zaraďujú predstavitelia výkonnej či zákonodarnej moci, ale aj zdravotníci, pracovníci v oblasti energetiky, tepelnej energetiky a podporných služieb v elektroenergetike.

„ÚVZ v ustanovení výnimiek prekročil rozsah svojej pôsobnosti a povolil ich nad rámec zákona,“ skonštatoval Žilinka. Voči obom výnimkám podala Generála prokuratúra (GP) SR protest. Žilinka doplnil, že ÚVZ bude mať 30 dní, aby zareagoval, a následne 90 dní, aby protestu vyhovel. Šéf prokurátorov avizoval, že sa môže obrátiť aj na Ústavný súd.

Matovič povzbudzuje, opozícia žiada odchod

Podľa premiéra Igora Matoviča urobil Ján Mikas pri výnimkách správnu vec a konal vo verejnom záujme. „Zavolal som mu s tým, že som mu vyjadril podporu, aby pod takýmto verejným tlakom nezdupkal z funkcie,“ povedal predseda vlády s tým, že ho považuje za dobrého človeka.

Na druhej strane opozičná strana Hlas-SD vyzvala Mikasa, aby zo svojho postu odstúpil, i keď ide o fundovaného odborníka, „ktorý však nedokázal odolať absolútne neprijateľným politickým objednávkam vládnej koalície“. „Tak, ako máme úctu k odbornosti, treba mať aj elementárnu úctu k ústave a právnemu štátu,“ dodala strana vo svojom vyhlásení.

ÚVZ porušenie zákona odmieta

ÚVZ akékoľvek porušenie zákona v súvislosti s vyhláškami odmieta. Podľa vyjadrenia úradu ide o právny názor prokuratúry a nie o konečné rozhodnutie.

„Slovenská republika čelí situácii, v ktorej sa nedajú prijímať bezbolestné riešenia. ÚVZ SR pristupuje k ochrane zdravia mimoriadne zodpovedne. Vždy sa pritom snažíme minimalizovať negatívne dosahy našich opatrení,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

ÚVZ SR tvrdí, že podstata podaní GP SR je založená na analýze paragrafu zákona, ktorý nie je a ani nikdy nebol využívaný pri tvorbe vyhlášok a GP zároveň prehliadla príslušné paragrafy, ktoré sa pri tvorbe vyhlášok využívajú.

ÚVZ SR ďalej reagoval, že ak by napadnuté ustanovenia neexistovali, mohol nastať kolaps zdravotníctva pre nedostatok personálu. Dôsledkom by tiež mohla byť paralýza kritickej infraštruktúry, čiže napríklad ohrozenie prevádzky jadrových zariadení, ochromenie dopravy či výpadky zásobovania energiami.

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann, NR SRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…