Domov Slovensko Mikulec odvolávanie ustál, no s nízkou podporou

Mikulec odvolávanie ustál, no s nízkou podporou

0
0

Minulý piatok sa v parlamente začala mimoriadna schôdza na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Diskusia pokračovala ešte aj v utorok a stredu, kedy tiež poslanci Národnej rady (NR) SR hlasovali o návrhu na odvolanie Mikulca z jeho postu. Hoci, podobne ako pri nedávnom odvolávaní, nemal minister plnú podporu koalície, svoje ďalšie odvolávanie ustál.

Mimoriadne rokovanie o odvolávaní Mikulca inicioval opozičný Smer-SD s podporou nezaradených poslancov. Minister vnútra podľa predsedu Smeru Roberta Fica riadil činnosť obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorí „spáchali trestný čin sabotáže, zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia spravodlivosti“.

Fico hovoril o „organizovanej skupine“, ktorej úlohou malo byť „pozatvárať celú opozíciu“. Pri predkladaní návrhu Fico vyhlásil, že „my ho považujeme za panáka, figúrku, ktorá robí špinavú robotu,“ uviedol s tým, že koalícia sa snaží od začiatku urobiť zo Smeru-SD zločineckú skupinu.

V súvislosti s Mikulcom hovoril o „megaškandále“. „Nikdy v histórii moderného Slovenska nebolo takto zneužívané trestné právo na politické účely,“ uviedol Fico.

Kritiku odmietol

„Vypočul som si kopu klamstiev, na moje odvolávanie v parlamente som si už zvykol, beriem to ako taký parlamentný folklór,“ poznamenal Mikulec pri svojej obhajobe v pléne. Opakovane odmietol, že by ovplyvňoval vyšetrovanie NAKA.

Opozičným poslancom ide podľa neho o to, aby fabuláciami, klamstvami, prekrúcaním faktov a vytrhávaním z kontextu mohli zmiasť verejnú mienku a zmariť snahy očistiť spoločnosť od korupčného správania.

Proti aj časť koalície

Nie len opozícia však chcela Mikulcov koniec na stoličke ministra vnútra. „Rád by som vedel, či minister dokáže vymenovať, v ktorých konkrétnych oblastiach sa rezort posunul dopredu.

Kde je reforma polície, o ktorej počúvame dva roky? Sú tu aj otázky, ktoré vyplynuli z uznesenia generálnej prokuratúry, čiže tam sú tiež zaujímavé veci, na ktoré by som rád vedel odpoveď,“ uviedol koaličný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina). Ako doplnil, Mikulec jeho podporu nemá a hlasovať bude za jeho odvolanie.

Ministrom ostáva, ale…

Poslanci napokon Romana Mikulca podržali vo funkcii ministra vnútra. Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo 50 zo 126 prítomných poslancov. Proti bolo 62, zdržalo sa 13 zákonodarcov a jeden nehlasoval.

Za Mikulcov koniec vo funkcii hlasovali okrem opozičných poslancov aj predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský a poslankyňa klubu Adriana Pčolinská. Ostatní poslanci za Sme rodina sa zdržali alebo neboli na hlasovaní prítomní.

ano, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…