Domov Slovensko Milan Lučanský sa bude uchádzať o post policajného prezidenta

Milan Lučanský sa bude uchádzať o post policajného prezidenta

0
0

Po udalostiach, ktoré Slovenskom otriasli v roku 2018, sa v rámci štruktúr Policajného zboru SR (PZ SR) udialo množstvo zmien. Najvýraznejšou bol odchod najdlhšie slúžiaceho prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara, ktorý bol vo funkcii takmer šesť rokov.

Od 1. júna 2018 je na čele PZ SR Milan Lučanský, ako dočasný šéf polície. V blížiacej sa voľbe policajného prezidenta má však práve Lučanský vysoké šance, aby v tejto funkcii zotrval.

Lučanský sa rozhodol sám

„Po zvážení všetkých pre a proti som sa rozhodol, že zabojujem a budem kandidovať na post prezidenta Policajného zboru,“ uviedol sám Lučanský. Jeho kandidatúru potvrdila Polícia SR na svojom profile na sociálnej sieti.

Spomedzi kandidátov je najznámejšie práve meno Milana Lučanského, ktorý zastával aj post 1. viceprezidenta PZ, riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite, riaditeľa odboru Stred Úradu proti organizovanej kriminalite Prezídia PZ.

Voľba podľa nových pravidiel

Voľba prezidenta sa uskutoční už v rámci pravidiel novely ministerstva vnútra. Nového policajného prezidenta bude menovať sama šéfka rezortu vnútra.

Ešte predtým však kandidáti budú podrobení verejnému vypočutiu v brannobezpečnostnom parlamentnom výbore. Kandidátov preverí i komisia zložená zo zástupcov ministerstva vnútra, generálnej prokuratúry, policajného prezidenta, riaditeľa Úradu inšpekčnej služby, rektora Akadémie Policajného zboru a Odborového zväzu polície.

Uchádzač bude pred komisiou obhajovať svoju koncepciu a zámery pri riadení slovenskej polície. Posudzovať sa bude odbornosť, bezúhonnosť a skúsenosti uchádzačov.

O post prezidenta sa môže uchádzať kandidát, ktorý je absolventom vysokoškolského vzdelania II. stupňa, ktorý má desať rokov policajnej praxe, má špeciálne policajné vzdelanie, päťročnú prax v riadiacej funkcii a nebol obvinený zo spáchania trestného činu.

Ministerstvo vnútra potvrdilo, že do piatku 8. marca , ktorý bol posledným dňom, kedy sa do voľby mohli uchádzači zapojiť, prišlo celkom šesť prihlášok.

Najväčším konkurentom Lučanského by mohol byť šéf elitného zásahového Lynx Commanda Štefan Hamran, ktorý sa údajne do voľby prihlásil tiež.

Nový šéf inšpekcie

Podobne ako v prípade policajného prezidenta, voliť sa bude i šéf inšpekčnej služby, ktorý musí taktiež spĺňať prísne kritériá. Desať rokov skúseností v službe kriminálnej polície a päť rokov v riadiacej funkcii.

Na čele Úradu inšpekčnej služby je aktuálne plukovník Adrián Szabó. Do novej voľby sa prihlásilo päť uchádzačov.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…