Domov Ekonomika Miliardárov ubudlo, no hodnota majetku tých najbohatších je horibilná

Miliardárov ubudlo, no hodnota majetku tých najbohatších je horibilná

0
0

Údaje januárových tabuliek miliardárov čínskeho portálu Hurun hovoria, že celkový počet miliardárov vo svete klesol. Zatiaľ čo takto pred rokom ich bolo 2 694, podľa posledných údajov sa so svetom miliardárov muselo rozlúčiť až 224 z nich. Na čele rebríčka sa však nezmenilo nič, aspoň zatiaľ…

Dôvodom poklesu počtu svetových miliardárov majú byť minuloročné straty na akciových trhoch. „Vyše sto rokov nenastala situácia, kedy sa dalo zarobiť tak ťažko ako v uplynulom roku.

Až 93 % zo 70 sledovaných tried aktív doručilo v amerických dolároch záporné výnosy. Paradoxne sa nedarilo ani bezpečne vnímaným aktívam,“ vysvetľuje Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Rebríčku najbohatších ľudí sveta už po druhýkrát po sebe kraľuje zakladateľ intenetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Jeho majetok vzrástol o približne 20 % a pred druhým Billom Gatesom, majiteľom Microsoftu, má, športovou terminológiou povedané, pohodlný náskok 50 miliárd dolárov.

Tretí v rebríčku investičný mág Warren Buffett prišiel o 14 % svojho majetku a spolu s tým aj o honor druhého najbohatšieho muža planéty.

Zaujímavosti miliardárskeho rebríčka

Medzi svetovými miliárdarmi nájdete aj ženy (16 %). Najbohatšou z nich je majiteľka spoločnosti L’oreal Francoise Bettencourt-Meyers. Disponuje majetkom 49 miliárd dolárov.

Najmladším miliardárom je 28-ročný Američan John Collison, ktorý spoločne s o dva roky starším bratom založil internetovú spoločnosť Stripe.

Najstarším zas 102-ročný Chee Chen Tung zo spoločnosti Johnson Electric. Najmajetnejšou rodinou sveta sú Waltonovci, ktorí vlastnia spoločnosť Walmart.

Odhadovaná hodnota ich majetku presahu 170 miliárd dolárov. Najväčší počet miliardárov má Čína (658), nasledovaná Spojenými štátmi (584) a Nemeckom, ktoré už má väčší odstup (117).

V prvej stovke najbohatších ľudí sveta by ste Slováka hľadali márne. Česká vlajka v nej však figuruje. Majetok majiteľa investičnej skupiny PPF Petra Kellnera stúpol podľa spomínaného servera o 17 %, na 14 miliárd a patrí mu 88. priečka.

Šokujúcou zaujímavosťou je, že spoločná hodnota majetku prvej desiatky najbohatších ľudí sveta sa rovná hodnote majetku asi 4 miliárd najchudobnejších ľudí sveta.

Bezos môže prísť o polovicu majetku

Majetok Jeffa Bezosa rastie v posledných rokoch raketovou rýchlosťou. Ako rýchlo však rebríček ovládol, tak rýchlo môže o honor najbohatšieho človeka súčasnosti prísť.

Za všetko môže žena… 25-ročné manželstvo Bezosovcov je totiž pred rozvodom a keďže Jeff zakladal Amazon už ako ženáč, mohol by prísť až o polovicu svojho majetku, vrátane firmy.

Verejnosti však nie je známe, či manželia pred svadbou podpisovali predmanželskú zmluvu. Faktom však je, že hodnota ich majetku je tak vysoká, že aj keby si celý majetok napokon rozdelili, Jeff Bezos by stále figuroval v prvej desiatke najbohatších ľudí sveta.

Na druhej strane, jeho budúca exmanželka MacKenzie by sa po rozvode mohla stať najbohatšou ženou sveta. 

ano, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Pre pobavenie publika

Hovorí sa, že škodoradosť je najlepšia radosť. My sa však nechceme nikomu vysmievať, len v…