Domov Zahraničie Mini-summit lídrov EÚ k otázke migrácie

Mini-summit lídrov EÚ k otázke migrácie

0
0

Aj napriek poklesu príchodu migrantov do Európy v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa vyskytujú čoraz väčšie rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ v otázke migrácie. Tento problém dohnal hlavné krajiny Európy k zvolaniu mini-summitu, na ktorom otvorili len túto otázku.

Summit, ktorý sa konal minulý týždeň v nedeľu v Bruseli, riešil len jedinú otázku, ktorá v súčasnosti najviac trápi lídrov Európy. Migrácia sa stala politickou témou číslo jeden nielen v Nemecku alebo Taliansku ale trápi všetky krajiny Európskej únie, napriek tomu nájsť schodné riešenie, ktoré by akceptovali všetky krajiny EÚ, sa zdá byť zatiaľ ako volanie budúcnosti.

Údaje o migrácii do EÚ

Len približne 41 000 utečencov a migrantov prekročilo Stredozemné more v prvých šiestich mesiacoch roku 2018 ako uvádzajú údaje Medzinárodnej organizácie pre migráciu.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o 51 % nižší počet prichádzajúcich migrantov a dokonca v porovnaní s rokom 2016 je ich menej až o 81 %.

Pozvánku na summit stredoeurópske krajiny nedostali

Mini‑summitu sa zúčastnilo šestnásť krajín EÚ, na čele s Francúzskom a Nemeckom. Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že jeho krajina, ako aj tri ďalšie stredoeurópske štáty by tento mini‑summit bojkotovali, hoci nikto neočakával, či dokonca nemal povinnosť zúčastniť sa.

Tento svoj postoj krajiny zdôvodňujú najmä kvôli nesúhlasu s požiadavkami západoeurópskych partnerov, najmä Nemecka, aby všetky členské štáty EÚ zdieľali záťaž v otázke migrácie.

Rôzne návrhy na riešenie migrácie do EÚ

Viacerí predstavitelia EÚ tvrdia, že Angela Merkelová je pre stabilitu krajiny ochotná urobiť aj ústupky voči CSU, teda prijať opatrenia, ktoré zamedzia vstup žiadateľov o azyl v Nemecku z iných krajín EÚ, no tu vyvstáva hrozba zavedenia hraničných kontrol, ktoré sa budú lavínovo šíriť po celej EÚ, a vlastne celý schengenský priestor bude týmto prípadným tvrdým krokom ohrozený.

Taliansko už naznačilo, že nebude súhlasiť s dohodou o obmedzení tokov migrantov smerom k Nemecku, pokiaľ nevznikne dohoda o prerozdelení záťaže migrácie aj na ostatné krajiny EÚ, čo je celkom pochopiteľné, keďže gro migrantov prichádza práve do Talianska a Španielska.

Taliansky premiér Giuseppe Conte predstavil nový migračný plán, ktorého cieľom je reforma takzvaných dublinských pravidiel pre prideľovanie žiadateľov o azyl, aby nemuseli žiadať o azyl v prvej krajine, do ktorej vstúpia.

V návrhu sa ďalej uvádza, že krajiny EÚ by mali mať spoločnú zodpovednosť za riešenie migračnej krízy a každý člen by mal stanoviť vstupné kvóty pre ekonomických migrantov. Ak by s tým nesúhlasili, musia byť pripravení na finančné vyrovnanie.

Aj španielsky premiér Pedro Sánchez počas mini‑summitu požiadal krajiny o pomoc, pretože sa zvyšuje počet migrantov, ktorí práve do tejto krajiny prichádzajú. Lídri tiež vyjadrili podporu názoru na zriadenie prijímacích centier mimo EÚ v severnej Afrike a na Balkáne.

Politická otázka najmä v Nemecku

V súčasnosti prebieha aj zásadná diskusia vo vládnej strane v Nemecku, medzi CDU a CSU, kedy Merkelovej minister vnútra Horst Seehofer z CSU nastavil tvrdé limity pre riešenie migračnej otázky a očakáva od Merkelovej, že príde s efektívnym riešením.

V opačnom prípade je pripravený zaviesť tvrdé protiopatrenia, dokonca zvažuje aj dočasné hraničné kontroly, aby zamedzil príchodu migrantov na územie Nemecka z iných členských krajín EÚ.

Výsledky sú stále neisté

Nasledujúci summit lídrov EÚ by mal priniesť progres, no na druhú stranu, experti neočakávajú, že by v spore ohľadne migračnej otázky dosiahli všetky krajiny EÚ zhodu.

Pravdepodobnosť dosiahnutia konsenzu v celej EÚ je podľa nich stále veľmi nízka. Formálny summit EÚ je naplánovaný na 28. júna, kedy je otázka migrácie jednou z kľúčových tém tohto summitu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…