Domov Zdravie Minimálna fyzická zdatnosť človeka

Minimálna fyzická zdatnosť človeka

0
0

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako by mal vyzerať váš minimálny štandard pre fyzickú zdatnosť? Čo by ste mali vedieť so svojim telom vykonať, aby sa zachovali všetky dôležité pohybové zručnosti a oddialili ste tak fyzickú degeneráciu? Degeneráciu, ktorú nám spôsobuje dnešná moderná doba a kultúra sedavých zamestnaní? V tomto článku odpovedáme presne.

Akú minimálnu fyzickú zdatnosť potrebuje človek

Viete chodiť alebo behať? A čo plávať alebo bicyklovať sa? Áno, to sú pohybové zručnosti, ktoré sme sa naučili dávno a ako deti sme ich veľmi intenzívne a spontánne nacvičovali spolu so stovkami ďalších pohybov.

V dospelosti je to iné. Bežný človek trávi svoj deň v troch základných polohách, konkrétne sú to polohy:

  • sed (1/3 života a viac)
  • ľah (1/3 života v spánku)
  • stoj (občas aj niečo medzi tým)

Je toto aj váš prípad? Ak áno, môžete si byť istý, že vaša telesná schránka pomaly alebo možno už aj rýchlo fyzicky degeneruje. Za slovom degenerácia si predstavte stav, v ktorom vaše rôzne tkanivá na tele strácajú svoju prirodzenú pružnosť, svaly sa skracujú alebo oslabujú, kosti rednú a fyzický výkon klesá pod úroveň normálu.

Ale o tom, čo už normálne v tomto smere nie je, dnešná kultúra v ktorej žijeme, až tak veľmi nehovorí. Hlavne že sme „produktívny“ na pracovisku, kde trávime 1/2 svojho života.

Prečo práve absencia pohybu v takej miere prispieva k fyzickej degenerácii, môžete pochopiť z nasledovného obrázku života väčšiny ľudí:

Ako deti ste nepotrebovali dôvod na pohyb. Hýbali ste sa lebo to bolo prirodzené, pretože sme boli zrodený pohybom. Pohyb je v našej DNA zapísaný a vrytý ako sväté písmo, pretože bez excelentnej schopnosti sa hýbať, by sme tu ako ľudia neexistovali.

A to, že patríme potenciálne k najlepším „moverom“ na svete nie je náhoda. Aj vďaka tomu, že disponujeme ohromným množstvo pohybových schopností (jemná i hrubá motorika), akou nedisponuje žiaden živočích na tejto planéte, aj to je dôvod prečo sme na vrchole potravinového reťazca.

V prírode je bežné, že schopnosť prežiť je priamo naviazaná na to, ako pohybovo zdatný je daný druh. To pre človeka pár storočí dozadu prestalo platiť a preto za to platíme aj patričnú daň. Čím slabšie pohybové kompetencie, tým rýchlejšia smrť alebo neschopnosť rozmnožiť sa. Vadí či nevadí?

A potom najsmutnejšie je, keď dieťa s perfektným telom, perfektnou intuíciou, plnou mobilitou, dostatočnou svalovou silou a ďalšími atribútmi dostáva inštrukcie (rozumej obmedzenia) od svojich skalcifikovaných a fyzicky nevýkonných rodičov, aby prestalo skákať, poskakovať, preliezať, vyskakovať, behať, lietať, šplhať sa, biť sa, búchať a tak ďalej.

Urobte s tým niečo priatelia, na začiatok sa stačí zamyslieť.

Minimálne štandardy fyzickej zdatnosti

Tak čo by malo vaše telo ovládať, aby ste si vysokú kvalitu svojho života udržali dlhodobo vysokú? Aké pohyby a výdrže, ak budete ovládať, sa váš život zásadne zlepší, ak mnohé z nich dnes neovládate?

Zamysleli sme sa za vás a vytvorili súbor 10-tich cvikov, o ktorých si myslíme, že sú veľmi výživné a pre telo nesmierne zdravé. Mnohé kompenzujú náš sedavý spôsob života a navracajú do nášho tela vitalitu, silu aj mobilitu.

Neznamená to ale, že keď už všetky budete ovládať dostatočne, že sa nemusíte už viac hýbať. Beh, plávanie, bicyklovanie či iné pohybové činnosti sú príjemným doplnkom pretože vždy platí, že čím viac pohybov ovládate, tým viac ste človekom.

Nasledovné pohybové zručnosti sa však nedajú naučiť zo dňa na deň a mnohé si budú vyžadovať vašu celoročnú snahu (možno celoživotnú), aby ste sa k nim dopracovali. Tu je zoznam tých najvýživnejších cvikov:

1. Pretoče na kruhoch / Skin The Cat (5x)

2. Výdrže: v sede / v kľaku (10 s)


3. Zhyb (1-5x) / vis (60 s)


4. Gymnastický kľuk (5x)


5. Hrudníkový mostík (30 s)


6. Drep jedna noha (1-5x)


7. Kozácke drepy / Cossack squat (3-5x)


8. Znožný výskok kolená po pás (3-5x)


9. Sissy squat / záklony z kolien (3-5x)


10. Podpor v stojke / podpor na kruhoch (30 s)

Pozrite si všetky cviky vo videu:

Veríme, že táto pohybová inšpirácia vás bude sprevádzať na ceste vaším životom a pokiaľ by ste s týmito pohybovými kompetenciami potrebovali pomôcť, presne tieto rozvíjame v našich Skill LAB telocvičniach (Nitra / Bratislava) v programoch ROZHÝB SA.

Tie sú určené pre začiatočníkov aj mierne pokročilých, ktorým na svojom tele záleží. Ak máte malé deti, tieto tréningy prebiehajú súbežne v časoch, kedy vaše malé ratolesti učíme hýbať sa vo vedľajších miestnostiach. Tešíme sa na vás osobne.

Vlado Zlatoš, foto: printscreen, shutterstock, video: youtube/Vlado Zlatos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…