Domov Slovensko Minister obrany J. Naď navštívil slovenských vojakov na Cypre

Minister obrany J. Naď navštívil slovenských vojakov na Cypre

0
0

V súčasnosti plní úlohy v rámci misie Organizácie spojených národov UNFICYP na Cypre 240 príslušníkov Ozbrojených síl SR (z toho 23 žien). Navštívili ich minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Pri tejto príležitosti sa stretli so špeciálnou predstaviteľkou generálneho tajomníka OSN – šéfkou mierovej misie na Cypre Elisabeth Spehar a tiež s veliteľkou misie generálmajorkou Cheryl Pearce, ktoré výrazne ocenili nasadenie a plnenie úloh slovenských vojakov.

„Mierová misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN, ktorá trvá nepretržite od roku 1964. Od prvého vyslania našich vojakov do tejto misie ubehli už takmer dve desiatky rokov. Za ten čas sa stali rešpektovanými a uznávanými členmi medzinárodných tímov a majú za sebou množstvo splnených úloh a cieľov.

Ďakujem za príkladnú reprezentáciu Slovenska,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď a zároveň uviedol, že Ozbrojené sily SR prevzali plnú zodpovednosť za Sektor 4, čím zároveň potvrdzujú, že svojím nasadením a skúsenosťami prispievajú k úspešnosti celej misie.

Ako ďalej dodal, v rámci medzinárodného krízového manažmentu v súčasnosti pôsobí 468 príslušníkov Ozbrojených síl SR a celkovo sa ich už v zahraničí od prvého vyslania vystriedalo viac ako 19 500.

Úlohy slovenského kontingentu

Slovenský kontingent v súčasnosti plní úlohy v priestore operačnej zodpovednosti Sektoru 4, ako aj úlohy pre potreby velenia mierovej misie na Cypre v zmysle platného mandátu, čím prispieva k zabráneniu obnovenia konfliktu medzi gréckymi a tureckými Cyperčanmi, ako aj k zabezpečovaniu dodržiavania prímeria medzi znepriatelenými stranami a obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove.

red, mo, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Medicínsky nezmysel

Medicínsky nezmysel. Inak sa aktuálne celonárodné plošné testovanie, ktoré trvá deväť dní …