Domov Slovensko VIDEO: Ministra životného prostredia budú vyberať medvede

VIDEO: Ministra životného prostredia budú vyberať medvede

0
0

V pondelok popoludní centrála SMERu-SD na Súmračnej ulici v Bratislave žila. Smeráci sa takmer celý deň radili, kto zasadne na miesto ministra vnútra, ktoré sa uvoľnilo po tom, čo Tomáš Drucker vyhodnotil, že nedokáže upokojiť situáciu v spoločnosti.

Do centrály strany prišiel predseda Robert Fico i ďalší čelní predstavitelia strany, medzi nimi aj bývalý šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák.

Stromček, Imrecze či Saková

Ako o možných kandidátoch sa hovorilo o manažérovi strany Viktorovi Stromčekovi, ktorý sa však vyjadril, že o tento post nemá záujem, tiež o šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczem, ale najväčšie šance sa dávali doterajšej štátnej tajomníčke Denise Sakovej.

O tej sa hovorilo ešte predtým, ako sa ministrom stal Tomáš Drucker. Vtedy však prezident vyžadoval, aby kandidát na túto pozíciu nebol úzko previazaný so stranou Smer.

Ako povedal Peter Pellegrini, keďže experiment s externým krízovým manažérom Druckerom nevyšiel, strana sa opäť poobzerá po kandidátovi z vlastných radov.

„Potrebujem tam človeka, ktorý sa môže zhostiť okamžite od prvej hodiny tých úloh, a nie tam zasa tápať mesiac, dva, kým vlastne pochopí, o čom celý rezort je,“ uviedol predseda vlády.

Odsúdení vyberú ministra spravodlivosti

Organizátori protestov Za slušné Slovensko žiadali, aby ministra vnútra nenominoval SMER‑SD. Predseda strany Fico im odkázal, že touto požiadavkou popierajú základy demokracie.  „Jednoducho, občianski aktivisti nemôžu nominovať a vyberať ministra vnútra Slovenskej republiky…

Ak by som to prehnal, tak by som skonštatoval, že v budúcnosti to budú možno odsúdení, ktorí budú menovať alebo vyberať ministra spravodlivosti a možno medvede, ktoré budú vyberať ministra životného prostredia,“ povedal bývalý premiér a dodal, že Slovensko je parlamentnou demokraciou, kde rozhodujú parlamentné voľby a tie posledné v roku 2016 vyhral SMER‑SD.

A práve ten má podľa koaličnej zmluvy právo vybrať ministra vnútra a tak aj urobil.

Ministerkou vnútra bude Saková

Ešte v pondelok podvečer oznámil predseda Smeru, že predsedníctvo sa jednohlasne zhodlo na mene kandidáta na ministra vnútra, ktoré predstavia svojim koaličným partnerom a prezidentovi v utorok.

V tomto prípade to bola kandidátka. „Je to profesionálka, ktorá dlhodobo pôsobí v rezorte, čo vytvára dobrý predpoklad na to, že svoju funkciu zvládne,“ napísal Fico na sociálnej sieti.

Denise Sakovej, ktorá na ministerstve vnútra pracuje už desať rokov, najviac vyčítajú, že je pravou rukou Roberta Kaliňáka a teda nebude na čele rezortu nezávislá.

„Pozrite, pracovala som na tom rezorte desať rokov, viedla som veľmi veľké projekty a myslím si, že mám dosť veľké skúsenosti, aby som ten rezort viedla.

Samozrejme, tých desať rokov bolo za ministra Roberta Kaliňáka,“ povedala Saková novinárom po tom, čo sa v utorok stretla s prezidentom Kiskom.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…