Domov Slovensko Minulá streda bola najtragickejším dňom v roku. Číslo 13 potvrdilo svoju povesť

Minulá streda bola najtragickejším dňom v roku. Číslo 13 potvrdilo svoju povesť

0
0

Dátum 13. 11. 2019 sa zapíše do histórie ako najtragickejší deň v roku 2019. Celkovo slovenská polícia zaznamenala 24 úmrtí. Ľudia zahynuli pri dopravných nehodách, pomoci druhým i vlastnou rukou.

Azda najničivejšia udalosť tohto dňa sa odohrala v popoludňajších hodinách na Zlatomoraveckej ceste neďaleko dediny Malanta pri Nitre. Na ceste sa zrazil autobus s nákladným autom.

Na mieste bolo 12 mŕtvych. Tragédia sa odohrala aj v Revúcej, kde o život prišli tri ženy, ktoré zachraňovali psíkov počas povodne. Iba 17-ročný chlapec zas zomrel v Bratislave po tom, čo ho zrazil osobný vlak.

Hrozivé okamihy

Prevrátený nákladiak, ktorý nehodu spôsobil.

Nehoda, ktorá si vyžiadala 12 obetí a 20 zranených sa odohrala v popoludňajších hodinách v katastri obce Nitrianske Hrnčiarovce. Na ceste medzi Nitrou a Zlatými Moravcami sa zrazil autobus s nákladným vozidlom.

Cestu okamžite uzatvorili. Na mieste zasahovalo viac ako 30 hasičov z Nitry, Zlatých Moraviec a Jelenca. Na miesto nehody a do neďalekej dediny Jelenec boli vyslaní aj vojenskí psychológovia.

Zranení boli eskortovaní do nemocníc v Nitre, Nových Zámkoch, Topoľčanoch i Leviciach. Zasahoval aj vrtuľník. Medzi 12 obeťami bolo pať maloletých osôb.

Nehodu podľa predbežných informácií zapríčinil nákladiak, ktorý prevážal kamennú drť. Podľa nepotvrdených informácií mohol byť preťažený.

Na vlhkej vozovke sa mal nákladiak rozkývať a autobus sa už nedokázal zrážke vyhnúť. Jednalo so pravidelnú medzimestskú linku, ktorá po tejto ceste premávala denne. Väčšina obetí pochádzala z dedín Kolíňany a Jelenec.

Zdemolovaný autobus

Štátny smútok

Na Slovensku bol na 15. novembra vyhlásený štátny smútok od 8:00 do 20:00 hod, ktorým si krajina pripomenula 12 obetí tragickej havárie. Vlajky boli spustené na pol žrde.

Prezidentka Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini zapálili sviečku na Strednej odbornej škole techniky a služieb (štyri obete) v Nitre ako aj na Gymnáziu na Párovskej ulici v Nitre (jedna obeť).

Neskôr sa presunuli do obce Kolíňany, odkiaľ pochádzalo až deväť obetí. „Boli sme sa pokloniť pamiatke tých, ktorí zahynuli, a zároveň vyjadriť spoluúčasť pozostalým.

Je to mimoriadne smutná udalosť, nehovoriac o tom, že zomreli deti. Tento týždeň zomierali ľudia aj na iných miestach Slovenska. Sme mysľou s pozostalými, pretože prísť o blízkeho človeka je asi najväčšia bolesť,“ vyjadrila so zármutkom prezidentka Zuzana Čaputová.

Obetovali svoje životy

Nešťastná a smutná udalosť sa stala v stredu aj v Revúcej. Tri ženy pri snahe o záchranu psíkov strhol silný prúd vody. Útulok v Revúcej začala zaplavovať rozvodnená rieka Muránka, ktorej hladina sa zdvihla až na úroveň 2,5 metra.

Majitelia útulku počas dňa prosili o pomoc a o dočasnú starostlivosť pre psíkov. Na pomoc prišli aj tri ženy z rožňavského útulku. V závere celej záchrannej akcie, keď už psíky boli naložené v aute ich silný prúd náhle strhol.

Jedna  zo žien ešte stihla zavolať na tiesňovú linku. Prúd ich však následne musel unášať stovky metrov. Postupne hľadali telá troch žien, pričom poslednú z nich našli až v piatok. Jej telo bolo stále v aute.

Usmrtil ho vlak

V stredu sa odohrala tragická udalosť aj na koľajniciach medzi železničnou stanicou Bratislava Nové Mesto a stanicou Bratislava Podunajské Biskupice.

Mladý, iba 17-ročný chlapec, prechádzal cez trať mimo železničného priecestia. O tragickej udalosti, pravdepodobne, rozhodla nepozornosť. Mladý chlapec mal mať údajne na ušiach slúchadlá, čo mohlo spôsobiť, že prichádzajúci vlak nemusel počuť.

Aj chvíľka nepozornosti tak môže mať fatálne následky. Krajská policajná hovorkyňa Veronika Slamková upozorňuje, že je nebezpečné sa rozptyľovať mobilom a je potrebné byť opatrným za každých okolností.

Tragická bilancia

Policajný prezident Milan Lučanský povedal, že si nepamätá tak tragický deň, akým bol práve 13. november 2019.

Pri havárii autobusu zahynulo 12 ľudí, pri povodniach v Revúcej sa utopili tri ženy, nahlásených bolo päť samovrážd, dvaja ľudia zomreli pod kolesami vlaku a takisto boli aj ďalšie dve obete dopravných nehôd.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Kollár sa stretol s majiteľom Penty Haščákom

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) a líder vládneho hnutia Sme rodina Bor…