Domov Zahraničie Mníchovská bezpečnostná konferencia

Mníchovská bezpečnostná konferencia

0
0

Minulý týždeň sa konal už 56. ročník medzinárodnej bezpečnostnej konferencie v nemeckom Mníchove, ktorý aj tento rok priniesol viaceré zaujímavé prehlásenia svetových lídrov k súčasnej bezpečnostnej situácii vo svete.

Každoročná medzinárodná bezpečnostná konferencia v nemeckom Mníchove patrí medzi najvýznamnejšie bezpečnostné konferencie na svete, kde sa stretávajú vysoko postavení politici z celého sveta.

Tento rok sa rokovania sústredili na problematiku nejasnej a nejednotnej strategickej orientácie západných krajín, či problémom nového koronavírusu  OVID- 19, ktorý sa začal rozširovať začiatkom tohto roka a tiež aj otázkam mierového plánu, či opatreniam USA na Blízkom východe.

Čaputová s príhovorom

Pozvanie na Bezpečnostnú konferenciu v Mníchove dostala aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá tu, ako prvá slovenská hlava štátu, vystúpila s prejavom.

Hovorila najmä o kríze demokratických štandardov v strednej Európe a o otáznikoch, ktoré nad jej smerovaním aktuálne visia, či o schopnosti chrániť naše hodnoty, brániť, presadzovať ich a každodenne podľa nich konať.

Macron zdôrazňuje vzťahy s Ruskom

Jedným z kľúčových prejavov počas konferencie bolo vystúpenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa venoval okrem iných aj súčasným vzťahom s Ruskom.

Počas svojho prejavu zdôraznil, že súčasné vzťahy sú poznačené najmä neochotou západných krajín rokovať s Ruskou federáciou. Podľa neho je táto stratégia dnes neefektívna, dokonca označil za neefektívne aj sankcie voči Rusku, pretože len pritlačili Rusko k odvetným opatreniam.

Jedná sa už o ďalšie výrazné poukázanie na efektivitu sankcií a potreby zmeny stratégie voči Rusku z úst francúzskeho prezidenta, ktoré badáme už posledných pár mesiacov.

Analytici poukazujú na zmenu rétoriky prezidenta Macrona v dôsledku snahy zaujať nové postavenie v EÚ po odchode Veľkej Británie, ako aj o snahu zaujať silnejšie postavenie v svetovej politike.

USA sa stále obáva Huaweiu

Jeden z ďalších kľúčových prejavov odznel od predsedníčky Snemovne reprezentantov Kongresu USA, Nancy Pelosiovej, ktorá varovala pred čínskou spoločnosťou Huawei, ktorá sa snaží získať pozíciu lídra v budovaní novej 5G siete, kedy by mohla túto pozíciu zneužiť aj na špehovanie.

Je to asi jedna z mála spoločných pozícií ako demokratov, tak aj republikánov v USA, teda aj prezidenta Donalda Trumpa. Pričom, ako je známe, Trump sa s Pelosiovou na veľa veciach nezhodne.

Počas svojho príhovoru poukázala na to, že Huawei sa snaží o monopolizáciu tejto služby a varovala štáty, aby im to neuľahčovali.

Dezinformácie ovplyvňujú politický proces

Jedným zo zaujímavých vystúpení bol aj prejav Marka Zuckerberga, ktorý poukázal, že jeho spoločnosť odhalila viac ako 50 operácií zameraných na voľby v iných krajinách na sociálnej sieti Facebook, s tým, že odhalili jednu ruskú zameranú na Ukrajinu a jednu v Iráne zameranú na Ameriku.

Ozrejmil tiež, že jeho spoločnosť má zamestnaných 35 tisíc ľudí, ktorí pracujú na postupoch preskúmania obsahu a bezpečnosti, so zameraním na 20 kategórií porušení, od nenávistných prejavov až po šírenie terorizmu.

Medzi Srbskom a Kosovom sa obnoví doprava

Dlhodobé nezhody medzi Srbskom a Kosovom zanechalo jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova od Srbska v roku 2008, pričom Srbsko ho doteraz neuznalo.

Práve počas konferencie sa podpísala dohoda o obnovení vlakových a diaľničných spojení medzi oboma krajinami. Dohoda umožní obnoviť letecké spojenie medzi hlavnými mestami a tiež by mohla znamenať krok k normalizácii vzájomných vzťahov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…