Domov Šport VIDEO: Mnohí ho už odpisovali, opäť však strieľa ostrými

VIDEO: Mnohí ho už odpisovali, opäť však strieľa ostrými

0
0

V roku 2008 sa stal draftovou jednotkou, v nasledujúcej sezóne zas najlepším nováčikom roka. Mal našliapnuté stať sa jedným z najlepších rozohrávačov NBA. Jeho osudom sa však stali zranenia. Keď už Derricka Rosea všetci odpisovali, on sa im predviedol výkonom ako za mlada.

Mal to byť len ďalší obyčajný zápas v zámorskej NBA, keď na palubovku Minnesoty Timberwolves zavítal Utah Jazz. Ešte aj dnes však o tomto minulotýždňovom zápase hovorí celý basketbalový svet.

Rozohrávač domácich Derrick Rose spravil túto noc výnimočnou. Bolo ho plné ihrisko. Mal vysokú úspešnosť streľby, vnikal pod kôš akoby obrancovia boli len stoličky a napokon zakončil zápas s číslom 50 v kolonke bodov.

Veľký zápas malého muža, ktorý mal už podľa mnohých len pomaličky ukončovať kariéru. „Toto je Derrick Rose vo vydaní spred 10 rokov,“ hlásala redaktorka, ktorá robila s Derrickom pozápasový rozhovor.

„Zodral som si zadok, aby sme dnes vyhrali. Nikdy som to nevzdal,“ hovoril Rose so slzami v očiach. Derrick nie je v tejto sezóne prvým hráčom, a to je ešte len jej začiatok, ktorý sa prezentoval 50-bodovým zápasom.

Kvôli jeho príbehu však tento zápas chytil fanúšikov za srdce. Slzy v Derrickových očiach totiž odrážali všetko trápenie, ktoré si šikovný rozohrávač musel zažiť. Celý basketbalový svet mu však takýto comeback praje, pretože to dokazuje obrovskú vnútornú silu a nezlomnosť tohto basketbalistu.

Derrick Rose po 50-bodovom zápase.

Príbeh Derricka Rosea

Derrick Rose vhupol v roku 2008 do NBA ako víchor, a to aj napriek tomu, že si v letnej príprave poškodil šľachu v kolene. Začiatok sezóny však stihol a od prvého zápasu potvrdzoval status draftovej jednotky.

V tíme Chicago Bulls bol od čias fenomenálneho Michaela Jordana najlepším nováčikom, za čo so vyslúžil aj ocenenie Nováčik roka. Aj pred svojou druhou sezónou Rose pauzoval.

V príprave si podvrtol členok a do sezóny nevstúpil na 100 % pripravený, ale jeho výkony mu aj tak vyniesli nomináciu do Zápasu hviezd NBA. Už v tretej sezóne sa Rose stal neprehliadnuteľným a len ako druhý hráč Bulls (tým prvým bol Michael Jordan) získal ocenenie najlepšieho hráča sezóny (MVP).

Vo veku 22 rokov a 6 mesiacov sa stal najmladším hráčom histórie NBA, ktorý kedy toto ocenenie získal. Napriek mladému veku bol agilný rozohrávač už v tomto čase hviezdou ligy.

Sezóny trápenia

V ďalšej sezóne však vinou zranení odohral v základnej časti len 39 zápasov z celkovej porcie 82. V prvom play‑off zápase si navyše zranil ľavé koleno. MR‑ vyšetrenie odhalilo roztrhnutý predný krížny väz a Rose si odsedel nielen zvyšok sezóny 2011/12 ale aj celú sezónu 2012/13.

Rose sa v ďalšej sezóne rozbiehal pomaly a jeho trápenie vyvrcholilo ďalším zranením. Ani nie mesiac od začiatku sezóny si roztrhol meniskus v pravom kolene a klub oznámil, že po zvyšok sezóny sa už na palubovke neobjaví.

Ani v sezóne 2014/2015 sa rozohrávač nevyhol zraneniam. Vo februári si opäť roztrhol meniskus v pravom kolene a operácia ho tentoraz vyradila na dva mesiace.

Z 82 zápasov sa objavil len v 51 a jeho výkon bol limitovaný opakujúcimi sa zdravotnými problémami. Po sezóne 2015/16 už Bulls s Derrickom stratili trpezlivosť a vytrejdovali ho do New Yorku, kde opäť jeho sezóna skončila predčasne, keď si v apríli roztrhol meniskus v ľavom kolene.

Reštart jeho kariéry mal nastať po boku LeBrona Jamesa v Clevelande Cavaliers. Rose si však v novembri podvrtol členok a opäť bol mimo hry. V dôsledku jeho frustrácie opustil tím a šiel zvažovať pokračovanie svojej kariéry.

V Januári sa opäť vrátil do zápasového kolotoča, ale pod vplyvom mizerných výkonov Clevelandu Cavaliers došlo v tíme okolo hviezdneho Jamesa k výraznej zmene kádra, ktorá sa dotkla aj Rosea a ten putoval do Utahu v rámci rozsiahlej výmeny hráčov medzi troma tímami.

Šanca od „vlkov“

Rose bol v zápase proti Utahu schopný skórovať z každej situácie.

Dva dni po jeho prestupe sa ho však Jazz zbavili ako nepotrebného. O mesiac na to dala šancu niekdajšiemu najlepšiemu rozohrávačovi ligy Minnesota Tomberwolves, ktorá s ním predĺžila kontrakt aj na sezónu 2018/19.

Pred sezónou Rose vyhlásil, že si uvedomuje, že nie je hráčom základnej päťky, no chce sa stať najlepším šiestym mužom sezóny (teda najlepším striedajúcim hráčom), pričom zatiaľ sa tento jeho cieľ potvrdzuje.

Už po prvých 7 zápasoch sezóny si od kouča vypýtal miesto v základnej zostave a tak 31. októbra nastúpil na duel proti Utahu ako hráč základnej päťky.

Za dôveru sa odmenil 50-násobne. Výhru svojho tímu zaistil 50 bodmi s vynikajúcou úspešnosťou streľby a zablokovaním poslednej strely hostí.

Pozrite si 50-bodový výkon Derricka Rosea

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…