Domov Šport Modrič zostáva na tróne! Ukončil hegemóniu Ronalda a Messiho

Modrič zostáva na tróne! Ukončil hegemóniu Ronalda a Messiho

0
0

Pre chorvátskeho stredopoliara je rok 2018 zrejme absolútnym vrcholom jeho doterajšej mimoriadne úspešnej kariéry. Najskôr v máji v Kyjeve po štvrtý raz zodvihol nad hlavu „ušatú trofej“ a následne na svetovom šampionáte v Rusku dosiahol historický úspech, keď v pozícii kapitána doviedol národný výber až za finálové brány. V pondelok 3. decembra toto zdarné obdobie korunoval ziskom ocenenia Zlatá lopta.

Tridsaťtriročný Modrič zvíťazil v ankete francúzskeho magazínu France Football po prvýkrát. Podarilo sa mu tak ukončiť desať rokov trvajúcu nadvládu Lionela Messiho a Cristiana Ronalda, ktorí v ankete triumfovali zhodne po päťkrát.

Svojho niekdajšieho spoluhráča z radov Realu Madrid odsunul Modrič na druhé miesto, tretiu priečku obsadil Francúz Antoine Griezmann. Barcelonský kanonier skončil na piatom mieste za Kylianom Mbappém.

19-ročný expres z Paríža St. Germain sa okrem štvrtej priečky môže pýšiť aj ziskom Trophée Kopa, teda trofeje pre najlepšieho hráča do 21 rokov. Francúzske futbalové periodikum ocenenie odovzdáva od roku 1956 na základe hlasovania novinárov z celého sveta.

V roku 2010 došlo k zjednoteniu s Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) a vznikla cena FIFA Ballon d’Or. Po 5 ročníkoch sa však spolupráca skončila.

Ocenenie FIFA „The Best“, o ktorom rozhodujú hlasy trénerov a kapitánov národných mužstiev, ako aj hlasy predstaviteľov médií v členských krajinách federácie, si v tomto kalendárnom roku odniesol taktiež chorvátsky kapitán.

„Pre všetkých, ktorí ju nikdy nezískali.“

Rodák zo Zadaru sa po ceremónii v rozhovoroch pristavil aj pri hráčoch, ktorým sa nominácie na toto prestížne ocenenie dostalo, no kvôli obrovskej konkurencii ju nikdy nepremenili v triumf.

„Možno v minulosti boli hráči, ktorí by si zaslúžili vyhrať Zlatú loptu, napríklad Xavi, Wesley Sneijder alebo Andrés Iniesta, ale nestalo sa to. Ľudia možno chceli niečo iné, neviem…

Myslím si, že dnešný večer priniesol víťazstvo futbalu. Mám veľkú radosť, že som vyhral, ale zároveň si myslím, že táto trofej je pre všetkých, ktorí si ju zaslúžili a nikdy nezískali,“ vyhlásil podľa webu soccerway. com.

Kristián Vrábel, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…