Domov Zahraničie Moskva už začala s vakcináciou obyvateľstva

Moskva už začala s vakcináciou obyvateľstva

0
0

Po tom, ako bola zaočkovaná armáda, sa v Rusku uplynulý víkend začalo už aj s vakcináciou proti koronavírusu bežného obyvateľstva. V moskovských klinikách dostávajú vakcínu Sputnik V najskôr najohrozenejšie skupiny ľudí. Zvyšok sveta plánuje spustiť očkovanie začiatkom nového roka.

Podľa odhadov by Rusi mohli do konca roka pripraviť približne dva milióny dávok vakcín. Autori látky tvrdia, že je účinná na 95 % a nespôsobuje žiadne závažné vedľajšie účinky, no stále prechádza hromadným testovaním.

Očkuje sa v Moskve

S očkovaním obyvateľstva sa začalo v Moskve, ktorá je centrom nákazy. Denne tu pribúdajú tisíce nakazených a stovky mŕtvych. V hlavnom meste Ruska aktuálne platia prísne opatrenia, ktoré obmedzujú bežný život na školách, v baroch, kluboch i kultúrnych a športových podujatiach.

Moskovský starosta Sergej Sobjanin informoval, že vakcína má byť spočiatku dostupná pre zamestnancov v školstve a zdravotníctve a sociálnych pracovníkov. Podľa jeho slov budú zoznam rozširovať s pribúdajúcimi počtami vyrobených dávok.

Na prvé dávky sa mohli prihlásiť prostredníctvom online formulára záujemcovia vo veku od 18 do 60 rokov. Bezplatne sa mohli dať zaočkovať na 70 miestach v rámci mesta.

Druhú dávku dostanú o 21 dní neskôr. Z programu nateraz vylúčili tehotné a dojčiace ženy. Vakcínu nedostanú ani ľudia, ktorí za ostatné dva týždne prekonali nejaké respiračné ochorenie alebo trpia určitými chronickými chorobami.

Rusko od vypuknutia pandémie zaregistrovalo 2 431 731 infikovaných a 42 684 mŕtvych. V sobotu pritom hlásili rekordný denný nárast o 28 782 prípadov. Nemocnice po celej krajine sú preťažené.

Vakcinácia v iných krajinách

O vakcinácii sa už hovorí aj v iných krajinách sveta. Mnohé európske krajiny plánujú začať s očkovaním už v januári, najneskoršie však na jar.

V Španielsku či Nemecku prebehne prvá vlna očkovania, avšak len určitých skupín obyvateľstva ako zdravotných či bezpečnostných zložiek, už v polovici decembra.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …