Domov Slovensko Most-Híd našiel spojenca do parlamentných volieb

Most-Híd našiel spojenca do parlamentných volieb

0
0

Béla Bugár ešte na začiatku leta vyhlásil, že sa obáva toho, či v ďalšej vláde bude mať maďarská menšina svoje zastúpenie.

Dôvodom na obavy boli klesajúce preferencie strany a riziko, že sa strana nedostane do parlamentu. Napokon však rokovania nasvedčujú tomu, že spojenie síl môže Most-Híd udržať v hre.

Spájanie síl

Teraz je však isté, že Most-Híd bude mať vo voľbách spojenca. Po rokovaniach s Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDA-MKDSZ) sa obe strany zhodli na tom, že pre južné regióny Slovenska je parlamentná reprezentácia dôležitá, a preto je pre úspech vo voľbách spolupráca potrebná.

Posledný prieskum realizovaný medzi 13. – 19. augustom naznačuje, že Most-Híd by získal 4,3 percenta hlasov.

Rokovania s SMK neviedli k spolupráci

Nevraživosť medzi stranami Most-Híd a SMK panuje už dlhé roky a spolupráca medzi nimi sa zdá ako kvalitné scifi. V polovici tohto mesiaca sa na rokovaní obe strany dohodli na 17 z 19 bodov ich dohody.

Problémom bol počet miest na potenciálnej kandidátke prípadnej koalície strán a takisto to, kto by mal byť na kandidátke jednotkou. Podľa SMK by mal byť prípadným lídrom koalície maďarských strán József Menyhárt.

Bugár však poprel, že jeho meno by malo byť prekážkou. Začiatkom tohto týždňa však padla o prípadnej spolupráci definitíva. Obe strany sa dohodli, že do volieb spolu nepôjdu.

Bez spolupráce to nepôjde

Politológ Grigorij Mesežnikov sa pre denník SME vyjadril, že tieto strany ako jednotlivci nemajú šancu uspieť. „Hlavná otázka je, čo urobí Béla Bugár.

Ak sa nespoja, spolu zahynú,“ povedal politológ. SMK v poslednom prieskume získalo iba 3,5 percenta hlasov.

Je zrejmé, že podľa vnímania Bélu Bugára by mal mať Most-Híd v prípadnej koalícii strán najsilnejšie postavanie. Práve preto chce na kandidátke aj viac miest pre svojich nominantov.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…