Domov Cestovanie Mount Everest – najznečistenejší vrch sveta

Mount Everest – najznečistenejší vrch sveta

0
0

Zdolať vrch Mount Everest patrí k tým najväčším snom nejedného turistu či horolezca. Tento vrch ukrýva viacero zaujímavostí, ktoré možno prekvapia aj vás. Vedeli ste, že napriek tomu, že sa často spomína ako najvyšší vrch sveta, nepatrí mu prvenstvo?

Údaje o výške Mount Everestu

Údaje sú rozličné, pretože Nepál uvádza výšku 8 848 metrov nad morom, zatiaľ čo čínsky tím v roku 2005 nameral 8 844 metrov n. m. Každý rok vyrastie tento vrch približne o 4 milimetre, dôsledkom rastu je pohyb tektonických platní.

Názov vrchu

V nepálčine sa Mount Everest nazýva Chomolungma, čo v preklade znamená Božská matka hôr. Určitý čas sa nazýval Vrchom gamma, potom Štít XV a až od roku 1865 je nazývaný súčasným pomenovaním.

Nie každý sa dostane na jeho vrchol

Väčšina z tých ľudí, ktorým sa nepodarilo dostať až na samotný vrchol, sa nachádza v takzvanej zóne smrti, ktorá sa nachádza nad pomyselnou hranicou 8 000 metrov n. m.

Najšpinavšia hora sveta

Vraj sa tam nachádza viac ako 50 ton odpadu, ktoré robia z Mount Everestu najznečistenejší vrch sveta. Ekologickí aktivisti od roku 2008 uskutočňujú špeciálne expedície a snažia sa množstvo odpadu zmenšiť.

Podľa nových nariadení nepálskej vlády je tiež každý z horolezcov povinný zniesť dolu aspoň 8 kg odpadkov, inak mu nevrátia kauciu vo výške 4 000 dolárov.

Zaujímavosti vrchu

Najrýchlejší výstup trval 8 hodín a 10 minút zo základného campu, podarilo sa to Nepálčanovi menom Pemba Dorje, ktorý to dokázal v roku 2004. Najstarším človekom, ktorý tento vrch zdolal, bol Japonec Yuichiro Miura. V roku 2013 sa na vrch najvyššej hory sveta dostal vo veku 80 rokov.

Výkyvy teplôt

Na vrchole samotnej hory sa kvôli riedkemu vzduchu menia aj fyzikálne vlastnosti vody, čo znamená aj to, že voda tam vrie pri 71 °C. Teplota tam kolíše medzi -20 °C až -35 °C, zapríčiňuje to silný vietor, najstabilnejšie počasie je tam v máji a septembri.

Najvyššou horou je Mauna Kea

Hoci je Mount Everest najvyšším bodom na Zemi, ktorý sa meria od hladiny mora, tak neaktívna havajská sopka Mauna Kea je najvyššou horou sveta vôbec.

Táto sopka dosahuje síce výšku len 4 205 metrov nad hladinou mora, avšak siaha do neuveriteľných 6 000 metrov pod jeho hladinu. Meraná od svojej základne na dne oceánu dosahuje neuveriteľných 10 200 metrov, a teda je takmer o kilometer vyššia ako Mount Everest.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Osem najvyšších vrchov sveta

Radoslav Hoppej, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
  • MDŽ nie je o karafiátoch a bonboniére

    8. marec je dňom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň žien. V našom prostredí sa o ňom ča…
  • Prečo mačky pradú?

    Každý milovník mačiek má o pradení svoju teóriu. Čo si však myslí veda? Záhada mačacieho p…
  • Nadal sa odhlasuje z turnajov

    Španielsky tenista Rafael Nadal sa od začiatku aktuálnej sezóny netají tým, že ho výrazne …
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

MDŽ nie je o karafiátoch a bonboniére

8. marec je dňom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň žien. V našom prostredí sa o ňom ča…