Domov Šport MS v cyklistike: Sagan na stupne víťazov tentoraz nedosiahol

MS v cyklistike: Sagan na stupne víťazov tentoraz nedosiahol

0
0

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike posadili Slovákov k televíznym obrazovkám minulú nedeľu, kedy bola na programe najzaujímavejšia disciplína – Elite muži. Práve v nej sa všetky slovenské oči sústredili na jedného muža. Peter Sagan bojoval už o svoj štvrtý titul majstra sveta.

V anglickom Yorkshire sa o svetové tituly bojovalo od predminulej nedele.

Jazdcov trápilo počasie

Našich fanúšikov však najviac zaujímalo vyvrcholenie 92. majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike, ktoré obstarali najlepší cyklisti sveta v súťaži jednotlivcov.

Medzi nimi bol jedným z top favoritov práve Slovák Peter Sagan, trojnásobný majster sveta (2015, 2016, 2017).

Ostrovné počasie však svojej povesti neostalo nič dlžné, a pre silný dážď museli už pred pretekmi organizátori trať skrátiť približne o 20 kilometrov. Pretekárov tak čakalo 261 km na trase z Leedsu do Harrogate.

Prvý titul pre Dánsko

Nový majster sveta Pedersen

Takmer celý čas bola v úniku 11-členná skupina jazdcov, ktorých však pelotón, aj so štvoricou Slovákov, pohltil približne 40 km pred cieľom, kedy sa aj sformoval nový, tentoraz 4-členný, únik.

Práve ten bol pre záverečný boj o medaily kľúčový a bohužiaľ, žiadny pretekár v slovenskom drese sa v ňom nenachádzal. O titule svetového šampióna sa napokon rozhodovalo v špurte troch jazdcov, z ktorých mal po takmer 6 a pol hodinách najsilnejšie nohy dánsky cyklista Mads Pedersen.

Peter Sagan, ktorý strávil celé preteky v pelotóne, sa od neho odpútal približne 5 km pred cieľom, čo však už bolo na útok na medailu príliš neskoro.

Peter Sagan na medailu nedosiahol.

Peťo napokon s odstupom 43 sekúnd obsadil 5. priečku. „Očakávali sme ťažké preteky, najmä zradné počasie ich robilo ešte náročnejšími. Bol som vo veľmi dobrej forme a od začiatku do konca som dal do toho to najlepšie zo seba,“ povedal Sagan po pretekoch.

V pelotóne mu robili spoločnosť ďalší slovenskí reprezentanti – brat Juraj, Erik Baška a Ján Andrej Cully, ktorí preteky nedokončili.

Emotívny koniec mladého Kolumbijčana

Veľkú pozornosť na seba upútal na MS v cestnej cyklistike len 18-ročný mladík German Dario Gomez.

Kolumbijčanovi sa počas pretekov juniorov zošmykla zo zadného kolesa pneumatika a po tom, čo sa nemohol domôcť pomoci technických áut prechádzajúcich okolo neho (kolumbijské servisné autá boli v nedohľadne), sa rozplakal.

Neskôr zobral kostru bicykla i koleso do ruky a pobral sa traťou pešo. Jeho video chytilo za srdce všetkých športových fanúšikov.