Domov Šport MS vo futbale: Argentína a Brazília zakopli, Nemecko padlo

MS vo futbale: Argentína a Brazília zakopli, Nemecko padlo

0
0

Celkom zaujímavé výsledky prinieslo prvé kolo skupinovej fázy majstrovstiev sveta vo futbale. Ako to už býva, prvé zápasy na takýchto šampionátoch sú pre hráčov psychicky náročnejšie a favoriti často nezvládajú svoje úlohy. Tak sa stalo aj na tohtoročnom mundiale, keď zakopli tí najväčší favoriti na titul.

Ako prví veľkí favoriti sa v sobotu potrápili Francúzi s Austráliou. Len vďaka austrálskemu vlastnému gólu v závere stretnutia si pripísali prvú dôležitú výhru 2:1.

Rovnaký výsledok zachraňovali aj Angličania v zápase s Tuniskom, keď im výhru zaistil až gól v nadstavenom čase.

Messi neohúril

Nešťastný Messi.

To Argentína už toľko šťastia nemala. Európsky futbalový trpaslík z Islandu ju oskalpoval o dva body. Keď v 19. minúte Sergio Aguero rozvlnil sieť za Halldorssonom, mohlo sa zdať, že juhoamerický gigant zlomí odpor súpera.

Zdanie však netrvalo dlho, pretože už 23. minúte Finnbogason prekonal nielen chybujúcu argentínsku obranu, ale aj Caballera. Po tomto góle sa už prekvapivo sieť ani za jedným z gólmanov nevlnila.

A to mala argentínska hviezda Lionel Messi dokonca výhodu pokutového kopu. Tú však trestuhodne zahodil, keď ju kopol ideálne, avšak z pohľadu brankára. Argentína – Island prekvapivo 1:1.

Nemci nestačili mexickému temperamentu

Radosť Mexičanov po výhre nad Nemeckom.

Úradujúci majstri sveta vstúpili do turnaja ako zo zlého sna. Nielen, že z prvého zápasu nevydolovali ani bod, ale netešili sa ani z gólu. Mexickí caballeros ich dokonale zaskočili.

Na nemeckú oporu v bránke gólmana Neuera sa valil jeden brejk za druhým. Asi piate takéto prečíslenie v 35. minúte skončilo na radosť Mexičanov až za chrbtom brankára a Lozano poslal svoj tím do vedenia 1:0.

Nemcom ostávalo ešte dosť času, aby sa prebudili a nielen vyrovnali, ale hlavne otočili skóre, pretože tento futbalový velikán neberie nič len výhry. Nestalo sa.

Nemci odchádzali z trávnika naprázdno a snáď si odniesli aspoň budíček, aby sme ich v ďalších súbojoch videli tak, ako sa na obhajcov titulu patrí. Nemecko – Mexico šokujúco 0:1.

Šokovaný Nemec Kroos.

Ozbíjaní kanárici

No a do tretice, jeden z najväčších adeptov na titul svetového šampióna Brazília sa mohla poučiť z neúspechu svojho finálového premožiteľa spred štyroch rokov. Juhoamerický kanárici vstúpili do zápasu dobre.

Už v 20. minúte sa zásluhou Coutinha ujali vedenia, ale Švajčiari hrýzli naďalej. A hrýzli až dovtedy, kým sa Zuberovi v 50. minúte nepodarilo vyrovnať. Družina okolo hviezdneho loptového virtuóza Neymara tlačila, avšak viac ako do brány smerovali strely z brazílskych kopačiek mimo nej.

Helvéti potvrdili, že s nimi na šampionáte rozhodne treba počítať, veď hneď v prvom zápase obrali o body tím, ktorý si do Ruska prišiel po titul. Brazíla – Švajčiarsko zmierlivo 1:1.

To najlepšie priniesol šláger

Jednoznačne najlepší zápas zo všetkých prvých zápasov v základných skupinách sa hral v Sochi hneď na úvod šampionátu. Proti sebe sa postavili odvekí rivali, ale najmä tímy, ktorých mená sľubovali skvelé futbalové predstavenie.

A kto zápas Španielov proti Portugalcom videl, nemohol byť sklamaný. Vo všeobecnosti padalo počas prvých hracích dní veľmi málo gólov. Už úvod zápasu dvoch mužstiev z Pyrenejského polostrova predznamenal, že tento zápas bude iný.

V 4. minúte sa vedenia ujali Portugalci zásluhou jednej z najväčších hviezd turnaja. Cristiano Ronaldo si postavil loptu na biely bod a nemýlil sa. V 24. minúte vyrovnával Costa, aby na konci polčasu opäť Ronaldo prevážil misky váh na stranu Portugalska po nevídanej chybe brankára De Geau.

V druhom polčase absolútne prevzali iniciatívu Španieli, ktorí z nej vyťažili dva rýchle góly. V 55. minúte sa opäť presadil Costa a v 58. poslal svoj tím po prvý raz do vedenia Nacho.

Portugalci však majú skvele disponovaného Ronalda, ktorý v 88. minúte stanovil konečný výsledok nechytateľným priamym kopom a pripísal si prvý hetrik na majstrovstvách sveta. Španielsko – Portugalsko zaslúžene 3:3.