Domov Šport MŠK Žilina je v likvidácii, hráči dostali výpoveď

MŠK Žilina je v likvidácii, hráči dostali výpoveď

0
0

Ako blesk z jasného neba prišla minulý týždeň informácia o tom, že jeden z najtradičnejších a najstabilnejších futbalových klubov na Slovensku je v likvidácii. Neskoršie informácie aspoň z časti odkryli pozadie tohto prekvapivého kroku zo strany majiteľa.

Druhý tím aktuálnej fortunaligovej tabuľky MŠK Žilina prepustil 15 svojich hráčov, a to s platnosťou od 1. apríla. Dôvodom je rozhodnutie dať klub do likvidácie.

„Dňa 27. marca 2020, čo bolo v piatok, jediný akcionár spoločnosti MŠK Žilina, a. s. ako spoločnosť PRETO spol., s. r. o., prijala rozhodnutie, kde pristúpila k rozhodnutiu zrušiť spoločnosť MŠK Žilina.

Od tohto dátumu je spoločnosť zrušená. Vzhľadom na krátku dobu, keďže rozhodnutie bolo prijaté len v piatok a dnes je pondelok, robím len prvotné úkony, ktoré smerujú k likvidácii.

V prvom kole sme vypovedali hráčske zmluvy, ktoré sú pre klub finančne najviac zaťažujúce a po uplynutí výpovednej lehoty, ktorá je jeden mesiac, budú títo hráči voľnými a budú môcť hrať za iné kluby, pokiaľ bude o nich samozrejme záujem,“ uviedol pre sport.sk likvidátor Rastislav Otruba.

Chcú chrániť najzraniteľnejších

Neskôr klub ozrejmil, že chcel s hráčmi rokovať o znížení ich platov, a to z dôvodu, že aktuálne je Fortuna liga pozastavená a nik zatiaľ nevie, kedy a či vôbec sa aktuálny ročník ešte dohrá.

Hráči však o znížení platov rokovať nechceli, a tak musel majiteľ Jozef Antošík pristúpiť k vyššie popísanému kroku. „Klub sa chce postarať, pokým to bude možné, o zamestnancov a hráčov klubu, ktorí majú najnižšie príjmy.

Pod tlakom je veľmi ťažké plniť stanovené ciele, a to nielen na futbalovom ihrisku, ale aj v bežnom živote. Proces likvidácie môže zmierniť rôznorodosť tlakov, pod ktorými budeme musieť v najbližšej dobe pracovať.

Všetci v klube veríme, že futbal bude čoskoro opäť plnou súčasťou nášho bežného života,“ znie stanovisko klubu s tým, že hráči, ktorí dostali výpovede, nebudú mať vzhľadom na svoje doterajšie príjmy existenčné problémy.

Chceli sa dohodnúť

Krok vedenia klubu prekvapil najmä samotných hráčov, ktorí, ako tvrdia, boli pripravení v týchto neľahkých časoch pomôcť klubu finančné straty zmierniť.

„Chceli sme sa dohodnúť s klubom, ale z druhej strany nám prišiel návrh na 80-percentné zníženie platov a to bolo veľmi veľa. Preto sme oslovili Úniu futbalových profesionálov, aby nás zastupovala v tejto veci.

Dohodli sme sa na tom celá kabína, nie iba lídri. Mrzí ma, že po 19 rokoch v Žiline mi prišla výpoveď kuriérom bez toho, aby mi niečo niekto oznámil,“ uviedol Dominik Holec pre Rádio Slovensko.

Nebolo to 80 %

Jozef Antošík však tvrdí, že klubom navrhované plošné zníženie platov o 80 percent sa nezakladá na pravde. „Nastavil som si solidárny a zároveň sociálny princíp zníženia nákladov.

V angličtine sa tomu hovorí cost‑cutting. Musíte začať od najvyšších nákladov. Vo futbale sú to osobné náklady. Zákonite sme pristúpili k zníženiu platov u futbalistov, ktorí patria k najvyššej príjmovej kategórii.

Máme dosť hráčov a v takejto situácii je priorita postarať sa o tých, čo majú nižšie zárobky. A takisto sme chceli zachovať piliere klubu do budúcnosti.

Aby po opadnutí pandémie mohol futbal v Žiline pokračovať,“ uviedol Jozef Antošík v obsiahlom rozhovore pre denník SME. „Bolo to individuálne a nie o percentách.

Prechodne znížené platy sme zoradili do piatich úrovní: 500, 800, 1 000, 1 500 a 2 000 €. Ide o hrubý príjem. Tých 80 percent z platu dolu si vypočítal Dominik Holec.

Možno to je jeho predstava, aby sa každému o rovnaké percento znížil plat. Takýto princíp by nebol solidárny. Solidárny a sociálny princíp je taký, že najviac sa zoberie tým, čo majú najvyšší plat, a postupne s klesajúcim platom klesá aj absolútna hodnota, o ktorú sa plat znižuje.

Takto sme to navrhli,“ vysvetlil Antošík. Zároveň poznamenal, že hráči mu možno raz poďakujú, že ich uvoľnil zadarmo a už teraz si môžu hľadať nový klub.

Na Fortuna ligu to vplyv mať nebude

Rozhodnutie sedemnásobného slovenského futbalového šampióna, ktorý si v sezóne 2010/2011 zahral dokonca aj skupinovú fázu Ligy majstrov, zaskočilo aj Úniu futbalových klubov, avšak rozhodnutie MŠk rešpektuje.

„Futbalový klub MŠK Žilina nám oznámil skutočnosť, že akcionár klubu rozhodol o vstupe akciovej spoločnosti do likvidácie. Rozhodnutie o vstupe do likvidácie je čisto súkromná záležitosť akcionára MŠK Žilina, ktoré ÚLK musí rešpektovať.

Čo je však dôležité, toto rozhodnutie nemá momentálne žiadny vplyv na počet účastníkov Fortuna ligy ako aj na jej regulárnosť, nakoľko vedenie MŠK Žilina deklarovalo, že bude dodržiavať všetky svoje platné záväzky vzniknuté platnou a účinnou zmluvou o účasti v najvyššej futbalovej súťaži,“ uvádza sa v stanovisku ÚLK.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…