Domov Slovensko Musíme chrániť cyklistov

Musíme chrániť cyklistov

0
0

V poslednom čase zarezonovali viaceré kolízie cyklistov s autami, ktoré si nanešťastie vyžiadali aj život samotného cyklistu. Na internete preto vznikla petícia za bezpečnosť cyklistov a chodcov na cestách.

Slovenskej spoločnosti sa v posledných týždňoch dotkla najmä smrť mladého cyklistického deaflympionika Adriána Babiča, ktorý neprežil zrážku s automobilom počas tréningu.

Ako okamžitá reakcia vznikla z iniciatívy viacerých cyklistov petícia za bezpečnosť cyklistov a chodcov na cestách. Signatári petície vyzývajú parlament a vládu, aby urýchlene prijali opatrenia na zvýšenie bezpečnosti najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky.

Jedna z hlavných požiadaviek je, aby bolo v zákone o cestnej premávke stanovené, že šoféri môžu cyklistov obiehať vo vzdialenosti minimálne 1,5 metra.

V reakcii na petíciu Ministerstvo vnútra (MV) SR informovalo, že je pripravené hľadať riešenia v prospech ochrany cyklistov na slovenských cestách. Ministerstvo označilo ochranu cyklistov na cestách za veľmi dôležitú, keďže spolu s chodcami patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky.

„Sme pripravení hľadať riešenia a poznatky z ostatných krajín tak, aby nezostali len na papieri, ale boli aj reálne vykonateľné v prospech ochrany cyklistov,“ uviedli z tlačového odboru rezortu vnútra. Ministerstvo dopravy rovnako uviedlo, že podporuje spustenú iniciatívu.

„Už niekoľko týždňov pripravujeme osvetovú kampaň, ktorá by sa mala týkať práve 1,5-metrového odstupu motoristov od cyklistov. Odštartovať by pravdepodobne mala na jeseň tohto roka,“ priblížil hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Finančná správa zaplatila takmer 3,5 milióna firme s prepojeniami na biznis s teplým vzduchom z čias Jána Slotu

Za obdobie posledných rokov sa Finančná správa stala vďaka početným kauzám, ktoré viedli k…