Domov Zahraničie Na Európu útočia opičie kiahne

Na Európu útočia opičie kiahne

0
0

Viaceré európske krajiny zaznamenali v posledných týždňoch mnoho prípadov takzvaných opičích kiahní. Hoci svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá pribúdanie prípadov, Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) informovalo, že riziko šírenia medzi všeobecnú populáciu, je veľmi nízke.

Opičie kiahne sú vírusová choroba, ktorá sa obvykle vyskytuje v oblasti strednej a západnej Afriky. Šírenie ochorenia mimo tejto oblasti je zriedkavé. Napriek tomu sa v máji objavilo najmä v európskych krajinách viacero prípadov, ktoré nútia kompetentných zvýšiť ostražitosť.

Komunitné šírenie v Británii

Veľká Británia zaznamenala prvý prípad opičích kiahní 7. mája. Ochorenie britské úrady zaznamenali u pacienta, ktorý do Británie pricestoval z Nigérie. Medzičasom však Spojené kráľovstvo zaznamenáva nové prípady opičích kiahní na dennej báze a to aj u ľudí, ktorí nemajú cestovnú anamnézu z krajín západnej Afriky.

„Zaznamenávame prípady u osôb, ktoré neboli v kontakte s osobami zo západnej Afriky,“ povedala Susan Hopkinsová z britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA).

Podľa jej slov sa v súčasnosti toto ochorenie v Británii šíri komunitne, a to najmä v komunitách LGBTI. Príznaky ochorenia sú u väčšiny dospelých ľudí „relatívne mierne“, dodala. Hopkinsová zároveň vyzvala ľudí, aby toto ochorenie nebrali na ľahkú váhu a boli ostražití.

Za všetko môžu festivaly?

Prípady opičích kiahní sa vyskytli aj v Belgicku. Tri potvrdené prípady opičích kiahní v Belgicku súvisia s fetišistickým festivalom pre gejov Darklands, ktorý sa uskutočnil na začiatku mája v prístavnom meste Antverpy.

Organizátori tohto niekoľkodňového podujatia minulý piatok varovali návštevníkov, že belgické úrady našli spojitosť medzi festivalom a všetkými tromi potvrdenými prípadmi opičích kiahní v Belgicku.

Aj Španielsko vyšetruje, či festival pre GBTQ komunitu na kanárskom ostrove Gran Canaria na začiatku mája nebol zdrojom viacerých prípadov nákazy opičími kiahňami.

Na zhromaždení s názvom Gay Pride Maspalomas na Gran Canarii sa v dňoch 5.-15. mája zúčastnilo približne 80 000 ľudí z rôznych krajín. V Madride v posledných dňoch zaznamenali výskyt tohto ochorenia u viacerých osôb, ktoré boli na tomto festivale, vrátane mužov z Talianska i ďalšieho kanárskeho ostrova Tenerife.

Celkovo bolo v krajine koncom minulého týždňa potvrdených 30 prípadov. Prípady nákazy potvrdili aj v Portugalsku, Taliansku, ale napríklad aj v susednom Rakúsku. Výskyt nákazy hlási však aj Austrália, Kanada či USA.

Pribudnú ďalšie prípady

WHO v sobotu oznámila, že dosiaľ 12 členských štátov, kde sa táto choroba bežne nevyskytuje, hlásilo celkovo 92 potvrdených prípadov nákazy opičími kiahňami a 28 prípadov podozrenia na toto ochorenie.

„Dostupné informácie naznačujú, že k prenosu z človeka na človeka dochádza prostredníctvom blízkeho fyzického kontaktu s nakazenými osobami, ktoré majú symptomatický priebeh ochorenia,“ dodala WHO. Organizácia očakáva, že ďalšie prípady infekcie pribudnú.

„Väčšina súčasných prípadov sa prejavila miernymi príznakmi ochorenia a pre širšiu populáciu je pravdepodobnosť šírenia veľmi nízka,“ spresnila zas riaditeľka ECDC Andrea Ammonová.

Ako dodala, pravdepodobnosť ďalšieho rozšírenia tohto zriedkavého ochorenia prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi osobami s viacerými sexuálnymi partnermi sa považuje za vysokú.

Opičie kiahne

Opičie kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, často sa však prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam.

Medzi typické príznaky nákazy opičími kiahňami patria vyrážky. Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého. Inkubačná doba ochorenia je zvyčajne 6 – 13 dní, no v ojedinelých prípadoch môže byť aj dlhšia.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…