Domov Kultúra Na Horehroní sa opäť spievalo a tancovalo

Na Horehroní sa opäť spievalo a tancovalo

0
0

V Heľpe sa od 23. do 25. júna konal už 52. ročník Horehronských dní spevu a tanca. Ani tento ročník návštevníkov nesklamal a účinkujúci na preplnenom amfiteátri opäť ponúkli folklórne chuťovky.

Folklór na každom kroku

Horehronská obec Heľpa celý víkend žila folklórom. Už pri vstupe do dediny bolo jasné, že v dedine sa deje niečo výnimočné.

Väčšina obyvateľov si už tradične vyzdobila okná svojich domov bábikami oblečenými v tradičnom a bohatom heľpianskom kroji.

Na námestí obce prebiehal tradičný jarmok, na ktorom remeselníci ponúkli návštevníkom ukážky remesiel, ako napríklad paličkovanie, vyšívanie či tkanie. Gazdiné zas varili tradičné jedlá heľpianskej kuchyne.

O pár metrov vyššie, na amfiteátri nad obcou, prebiehal folklórny program, ktorý sa opäť tešil veľkej návštevnosti. Každým rokom sa totiž usporiadatelia a tvorcovia snažia ponúknuť nové a stále výnimočnejšie programy.

Folklór trochu nefolklórne

Tento rok bol prekvapením sobotňajší večerný program, ktorý mal názov Premeny. Ten bol ladený do modernejšieho štýlu a bol spojením tradície s novodobejším chápaním folklóru.

Na pódiu sa nepredviedli len účinkujúci v krojoch, ale aj modely z dielne Michaely Giertlovej, ktorá vo svojich šatách spája autentický kostým s modernými prvkami.

Súčasťou tohto programu bolo aj vystúpenie Kataríny Málikovej, ktorá spolu so svojou kapelou zaspievala folklórne pesničky s moderným „podmazom“.

Nik netušil, ako divák tento program pochopí a hlavne to, či ho príjme. Na konci však bolo jasné, že diváci boli programom nadšení.

Hviezdy na jednom javisku

Po tom už prišiel na rad divákmi očakávaný program Korene a krídla, ktorý ich doslova zdvihol zo sedačiek. Predstavili sa v ňom mená, ktoré v súčasnom folklóre poznajú asi všetci folklórni priaznivci.

Tvorcom bol Vlado Michalko, ktorý zostavil skutočne úžasný program. Nechýbal v ňom ani víťaz prvej televíznej folklórnej súťaže Zem spieva – Folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice.

Predstavili sa viacerí súťažiaci z tejto šou a horehronskí diváci si teda mohli pozrieť špičkové vystúpenia.

Horúca nedeľa ešte viac divákov rozpálila

Počasie v nedeľu bolo horúce a divákov neschladil ani program, ktorý bol ukončením 52. ročníka festivalu. Už tradične sa najskôr s divákmi rozlúčili deti v detskom galaprograme.

Jeho súčasťou boli detské folklórne súbory z bližšieho aj vzdialenejšieho okolia.

Po ňom už na rad prišiel skutočne posledný program. Ten bol naozaj pestrý, pretože účinkujúci ponúkli folklórne chuťovky z niekoľkých regiónov a nie len z tých slovenských.

Folklórny súbor Rakonca z Fiľakova predviedol maďarský folklór a Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice zas predviedol folklór zo srbskej Vojvodiny.

Festival zvučkou na konci tohto programu zatvoril svoje brány za ďalším ročníkom. Ten tohtoročný bol opäť úspešný a už len zostáva čakať, čo nové prinesie ten nasledujúci. Na ten si však musíme znova rok počkať.

puma, foto: Majka Latináková, archív DO

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
  • Keď Oscar putoval na Slovensko

    18. apríla 1966 sa slovenská kinematografia mohla tešiť z obrovského úspechu. Slovenský fi…
  • Top filmy roku 2019

    Pobyt v domácej karanténe si ľudia spríjemňujú rôznymi spôsobmi. Ak patríte medzi milovník…
  • Herecká kariéra Matta Damona

    Matt Damon je jedným z najuznávanejších hercov svojej generácie. Počas svojej kariéry prac…
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Cyklobus je späť!

Bezpečnostné opatrenia v ostatných mesiacoch zasiahli do našich každodenných životov. Ovpl…