Domov Slovensko Na osobnosť a odkaz gen. M. R. Štefánika nezabúdajú ani vo Francúzsku

Na osobnosť a odkaz gen. M. R. Štefánika nezabúdajú ani vo Francúzsku

0
0

Príležitosť oficiálnej návštevy a rokovaní vo Francúzsku využil minister obrany SR Jaroslav Naď aj na spomienku na vedca, vojaka, politika a diplomata európskeho významu a predovšetkým jedného z tvorcov československej štátnosti generála M. R. Štefánika. Spolu s delegáciou zo Slovenska vzdali hold tomuto velikánovi našich dejín na viacerých miestach.

„V novembri 1904 vystúpil Milan Rastislav Štefánik z vlaku práve tu, v Paríži. Okrem mála materiálnych vecí mal so sebou odvahu, húževnatosť, ambície a vôľu presadiť sa vo svetovej metropole vtedajšieho politického, vedeckého a kultúrneho diania.

Vďaka jeho neústupnosti, vôli a viere, že všetko je možné, stál na počiatku organizovaného boja Slovákov a Čechov o svojbytnosť v zahraničí – prvého čs. zahraničného odboja,“ priblížil začiatky gen. M. R. Štefánika vo Francúzsku šéf rezortu obrany J. Naď.

Jeho pamiatku si uctil pred observatóriom v Meudone, kde gen. Štefánik pôsobil ako asistent svetoznámeho astrofyzika profesora Julesa Janssena.

Pietna spomienka sa uskutočnila pri soche generála Štefánika v rovnošate francúzskeho generála – vernej kópii monumentu, aký je umiestnený aj v Brezne.

Spolu s ním sa preto na spomienke zúčastnil primátor družobného mesta Brezno Tomáš Abel ale tiež primátor Brezovej pod Bradlom Jaroslav Ciran – mesta, ktoré je významne späté s osobnosťou gen. Štefánika.

Minister obrany J. Naď vyzdvihol, že na osobnosť slovenských dejín nezabúdajú Slováci ani Francúzi. „Aj to podčiarkuje veľkosť odkazu gen. Štefánika.

Je mi cťou položiť kvety aj na hlavnom pamätnom mieste Slovákov vo Francúzsku – na námestí v Paríži, ktoré nesie generálovo meno,“ povedal.

Zároveň poďakoval radnici 16. obvodu Paríža a tiež mestu Meudon za starostlivosť a udržiavanie pamiatok na gen. M. R. Štefánika. Ako ocenenie udelil ich predstaviteľom Pamätné medaily k 75. výročiu Slovenského národného povstania a skončenia druhej svetovej vojny.

red, mo, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …