Domov Cestovanie Na sopečný ostrov Surtsey sa nedostanete. Má iné poslanie.

Na sopečný ostrov Surtsey sa nedostanete. Má iné poslanie.

0
0

Na svete je možné nájsť viacero miest, na ktoré je len ťažko dostať sa, respektíve vstup je úplne zakázaný. Medzi takéto miesta patrí aj ostrov Surtsey, ktorý vznikol po sopečnej erupcii. V článku vám prezradíme aj samotný dôvod, prečo je na tento ostrov zakázaný vstup. Budete prekvapení, tento dôvod by vám nenapadol.

Kedy ostrov vznikol?

Ostrov Surtsey bol vytvorený po erupcii v roku 1963. Erupcia sa dostala na povrch Atlantického oceánu, južne od Westmanských ostrovov, ktorých je teraz Surtsey najjužnejším ostrovom.

Výbuch, vďaka ktorému vznikol ostrov patrí medzi najdlhšie výbuchy na Islande v celej histórii. Výbušné fázy charakterizovali výbuch Surtsey na začiatku a kvôli rýchlym chladiacim účinkom mora sa horúca magma premenila na sopečný popol.

Vznik samotného ostrova trval viac ako tri roky. Nejde však o veľký ostrov, a navyše vietor a erózia vĺn spôsobujú jeho neustále zmenšovanie.

Ostrov Surtsey nie je jediným ostrovom, ktorý vznikol erupciou

Koncom mája 1965 sa objavila nová erupcia na dne oceánov, ktorá bola vzdialená približne 0,6 kilometra východne od Surtsey a vznikol tam nový ostrov.

Tento ostrov sa nazýval Syrtlingur a k výbuchom erupcií tam dochádzalo až do začiatku októbra 1965. Novovzniknutý ostrov bol však rýchlo rozložený oceánom a úplne zmizol ešte v tom istom roku.

Ďalší malý ostrov, Jólnir, vznikol počas Vianoc 1965, erupciou na morskom dne a vzdialený bol takmer kilometer juhozápadne od Surtsey. Jeho osud bol podobný ostrovu Syrtlingur.

Ostrov je zapísaný aj do UNESCO

Po ochladení ostrova Sustsey ho navštívilo mnoho geológov, biológov a ekológov a dnes je miestom dlhodobého biologického výskumného programu vedeného islandskými a americkými vedcami.

A tak sa ostrov využíva len na vedecký výskum. Ostrov je dokonca od roku 2008 jedným z miest svetového dedičstva. Na ostrovoch je len niekoľko vedcov, inak je vstup na toto jedinečné a zaujímavé miesto zakázané.

Hlavným dôvodom zákazu je to, že primárnym cieľom práce samotných vedcov je lepšie pochopiť, ako sa ekosystém formuje bez ľudského vplyvu.

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…