Domov Šport Na ZOH zatiaľ zaostávame za očakávaniami

Na ZOH zatiaľ zaostávame za očakávaniami

0
0

Slovenská výprava na Zimných olympijských hrách v Pekingu 2022 v prvých dňoch zaostávala za očakávaniami. Okrem medaily Petry Vlhovej sa totiž očakávalo aj zopár umiestnení v prvej desiatke poradia. K tomu sa zatiaľ, nerátajúc olympijskú víťazku Vlhovú, nepriblížil žiadny slovenský športovec.

Sánkari chceli viac

Slovenskí sánkari síce nemali medailové ambície, avšak 21. miesto skúseného Ninisa či 26. Skupeka v súťaži jednotlivcov je predsa len trochu sklamaním. Obaja absolvovali len tri olympijské jazdy.

Jozef Ninis, ktorý štartoval už na piatej olympiáde, bol po úvodných dvoch jazdách 16., v tretej sa však nevyhol zaváhaniam a výrazne si pohoršil. So stratou 4,281 s na Nemca Johannesa Ludwiga skončil 21.

Jeho olympijským maximom tak zostala 20. priečka zo ZOH 2014 v Soči. Olympijský debutant Marián Skupek obsadil 26. pozíciu (+5,439). Do záverečnej štvrtej jazdy postúpilo v nedeľu prvých 20 sánkarov.

Do záverečnej štvrtej jazdy nepostúpila medzi ženami ani sánkarka Katarína Šimoňáková, ktorej po tretej jazde patrilo 25. miesto. I keď v nej dosiahla svoj najrýchlejší čas v Pekingu, na víťazku Natalie Geisenbergerovú z Nemecka stratila 4,685 s.

V súťaži dvojíc obrala o lepšie umiestnenie našu dvojicu Matej Zmij a Tomáš Vaverčák chyba v prvej jazde. Napokon z toho bola pri olympijskej premiére 13. priečka.

Zmij s Vaverčákom zakončili svoje olympijské umiestnenie nepríjemnou kolíziou, tesne pred cieľom sa prevrátili, no na výsledný čas to už nemalo vplyv.

Štafeta mixu opäť neprišla do cieľa

Na viac majú rozhodne aj biatlonisti. Do výkonov v súťaži miešanej štafety naplno zasiahla príroda. Mixy sa išli v mrazivej teplote okolo -15 stupňov, no najväčším problémom bol silný vietor, ktorý pocitovo pridával aj desať mínusových stupňov navyše a komplikoval streľbu.

S podmienkami sa nedokázalo vyrovnať kvarteto Slovákov a rovnako ako pred štyrmi rokmi v Pjongčangu neprišlo do cieľa. Vtedy ich stiahli z trate na druhom úseku po zlom štarte Paulíny Fialkovej s piatimi trestnými okruhmi, teraz na treťom, keď v úvode musela krúžiť trikrát jej sestra.

Po nej raz na ležke aj Paulína a nezdar na prvom stave zaklincoval Michal Šima, ktorý netrafil ani jeden z ôsmich nábojov.

Paulína ďaleko za Pjongčangom

Ani v individuálnych pretekoch to pre slovenské farby nebolo príliš ružové. Aj vytrvalostné preteky žien na 15 km komplikoval vietor, i keď nebol až taký silný a nepredvídateľný ako v mix štafete…