Domov Komentáre NAĎ: 80 rokov od operácie Anthropoid

NAĎ: 80 rokov od operácie Anthropoid

0
0

Minulý piatok som sa na pozvanie českej ministerky obrany zúčastnil rekonštrukcie špeciálnej vojenskej operácie cielenej na zastupujúceho ríšskeho protektora R. Heydricha.

Odvážni vojaci Jozef Gabčík a Jan Kubiš sa na jeseň 1941 dobrovoľne prihlásili na špecifickú, ťažkú, ale dôležitú misiu, ktorú pripravovali špeciálne jednotky vo Veľkej Británii. Presne pred 80 rokmi, 27. mája 1942 ich misia vyvrcholila.

Po pol roku príprav, sa Jozef Gabčík postavil v ostrej zákrute v Prahe-Libni do cesty autu, ktoré viezlo zastupujúceho ríšskeho protektora Heydricha.

Hoci sa Gabčíkov samopal zasekol, jeho druh Jan Kubiš pohotovo reagoval vrhnutím granátu. Heydrich zraneniam podľahol. Gabčík s Kubišom položili základný kameň postupnej denacifikácie územia Čiech, Moravy a Slovenska.

Následky tejto úspešnej vojenskej operácie boli bezprecedentné. Na jednej strane, obrovské ľudské utrpenie: likvidácia miestneho odboja, vyhladené a vypálené Lidice, Ležáky, tisícky mŕtvych.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Na druhej strane, bezprecedentný vojenský a diplomatický úspech: Británia odvolala svoj podpis z Mníchovskej dohody v auguste 1942, o mesiac ich nasledovali aj Francúzi.

V piatok v Prahe som si s vďakou uctil pamiatku hrdinov československého odboja, Gabčíka, Kubiša a ďalších, na ktorých dodnes nezabúdame. Oni naše národy spojili pred 80 rokmi a ich odkaz nás spája aj teraz. Nech ich pamiatka ostáva večne živá.

Vojnový zločinec Putin a jeho krvilačný režim nazýva svoje zločiny na Ukrajine denacifikáciou.

Realita je však taká, že hrdinovia Ukrajiny dnes postupne krok za krokom denacifikujú Rusko, pretože Putin je presne rovnaký, ako bol pred a počas 2. svetovej vojny Adolf Hitler.

Ak Putina nezastaví s našou pomocou Ukrajina, budeme mať s jeho šialeným režimom problémy v celej Európe.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …