Domov Slovensko Naď dostal poverenie na podpísanie obrannej dohody s USA

Naď dostal poverenie na podpísanie obrannej dohody s USA

0
0

Prezidentka SR Zuzana Čaputová už poverila ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) podpísaním obrannej dohody s USA. Poverenie na základe návrhu vlády podpísala minulý piatok (28. 1.).

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany SR a USA odsúhlasila vláda pred pár týždňami. Odvtedy sa začalo na Slovensku živo diskutovať o jej dopadoch na suverenitu Slovenska.

Tieto debaty otvorila opozícia, ktorá zmluvu kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.

Zmluvu podporuje

Prezidentka sa však už skôr vyjadrila, že uzavretie dohody podporuje. Avizovala však, že zmluvu ratifikuje iba s interpretačnou doložkou o tom, ako SR zmluvu vykladá. Mala byť súčasťou splnomocnenia.

V utorok prezidentka uviedla, že americká a slovenská interpretačná doložka k dohode o obrannej spolupráci SR s USA sú obsahovo plne v súlade.

„Znamená to, že obe zmluvné strany si v zásade rovnakým spôsobom vykladajú text tej dohody. Je to dobré práve pre to, že všetky ďalšie, nielen táto politická generácia, sú viazané z hľadiska interpretácie dohody týmito interpretačnými doložkami,“ vyhlásila Zuzana Čaputová. Doplnila tiež, že by ocenila, ak by bola zverejnená aj americká doložka.

Podpis dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými sa očakáva vo štvrtok 3. februára. Do USA preto vycestovala slovenská delegácia na čele s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) a ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nominant SaS).

Po podpise dokumentu na základe splnomocnenia prezidentky ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Bude referendum?

Opozícia ohlásila, že začne zbierať podpisy na konanie referenda o tom, či občania Slovenska takúto dohodu s USA chcú. Prezidentka Čaputová potvrdila, že by vyhlásila referendum o súhlase s dohodou s USA, ak by boli splnené ústavné podmienky.

Zatiaľ však nechcela komentovať, či by pri ratifikácii čakala na výsledok referenda. „Nepredbiehajme. Zmluva zatiaľ nie je podpísaná, odsúhlasená v parlamente, zároveň tu neprebieha žiaden ohlásený zber podpisov, nie sú známe otázky, zároveň ratifikačný proces nijakým spôsobom nebráni tomu, aby ľudia realizovali svoje petičné právo, ktoré môže smerovať k referendu,“ uviedla prezidentka.

Obranná zmluva s USA

Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného.

Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

ms, TASR, foto: TASR/Pavol Zachar, shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…