Domov Komentáre NAĎ: Krátko o “našich” českých veteránoch

NAĎ: Krátko o “našich” českých veteránoch

0
0

Osudy našich dvoch národov, slovenského a českého, boli v 20. storočí hlboko prepojené. Azda niet iných dvoch európskych národov, ktoré by si toho v 20. storočí spolu zažili toľko ako práve Česi a Slováci.

Slovenský aj český národ v 20. storočí spája predovšetkým spoločný vzdor voči dvom totalitným ideológiám – fašizmu a komunizmu. Komunizmus naše krajiny sužoval takmer štyri desaťročia. Vplyv fašizmu na prelome 30. a 40. rokov trval o čosi kratšie, ale bol o to viac deštruktívny.

Začiatkom tohto týždňa bolo preto pre mňa veľkou poctou mať možnosť na pôde slovenského veľvyslanectva v Prahe oceniť 24 českých občanov pamätným odznakom Ministerstva obrany Slovenskej republiky.

Príležitosť pre ocenenie nám poskytlo nedávne 75. výročie Slovenského národného povstania a skončenia druhej svetovej vojny.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Vojnoví hrdinovia

Medzi ocenenými sú veteráni bojov druhej svetovej vojny na rôznych frontoch: členovia zahraničného odboja, partizáni ako aj ľudia, ktorí aktívne pôsobili v domácom hnutí odporu.

Medzi ocenenými sú priami účastníci tých najvýznamnejších momentov vojny na Slovensku – Slovenského národného povstania či bojov na Dukle – ako aj známych bojov v zahraničí, napríklad vo francúzskom Dunkerque.

Príklad týchto mužov a žien je silným odkazom pre súčasné generácie. Dnes žijeme v dobe, kedy nám hrozí, a zvlášť medzi našimi mladými, že hodnoty slobody a demokracie budeme brať ako samozrejmosť.

O to silnejšie je uvedomiť si, že ocenení veteráni sa do diania počas druhej svetovej vojny zapojili v útlom veku, takmer všetci ešte ako „násťroční”. Dnes by sme povedali „teenageri”.

Verím, že odkaz týchto hrdinov bude môcť – azda aj vďaka tomuto oceneniu – rezonovať v našej spoločnosti aj naďalej, tak ako si zaslúži.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …