Domov Komentáre NAĎ: Ohliadnutie sa za Francúzskom

NAĎ: Ohliadnutie sa za Francúzskom

0
0

„Konám horlivo svoju povinnosť na fronte, aby som robil česť slovenskému národu a dokázal úprimnú lásku k Francúzsku.“ Je to už pár dní, čo som sa vrátil z mojej pracovnej cesty vo Francúzsku. Tieto slová generála Milana Rastislava Štefánika však vo mne stále rezonujú. Svedectvo života tohto významného slovenského štátnika a francúzskeho generála je dnes stále živé nielen na Slovensku, ale aj vo Francúzsku.

Asi niet inej krajiny v Európe, kde by sa vyskladal taký bohatý vojensko-historický program ako sme s kolegami absolvovali vo Francúzsku.

Štefánikov odkaz sme si uctili pri jeho soche v Meudone, kde v tamojšom observatóriu začínal svoju kariéru astronóma, v meste Paulhan, kde dodnes miestna komunita uchováva po generálovi Štefánikovi historické predmety, a tiež priamo v Paríži, kde má svoje vlastné námestie.

Súčasťou programu bolo tiež udelenie in memoriam ocenenia vojnovému pilotovi Isidorovi Augustovi M. L. Paulhanovi, ktorý ako veliteľ francúzskej letky zachránil Štefánikovi život v roku 1915 uprostred bojov 1. svetovej vojny na Balkáne.

Jedným z vrcholov spomienkových podujatí počas pracovnej cesty bola slávnostná ekumenická bohoslužba vo francúzskej vojenskej katedrále v Les Invalides.

Neďaleko hrobiek vyše 80 najvýznamnejších francúzskych generálov, vrátane Napoleona Bonaparte, sa po prvýkrát slúžilo requiem za Francúzov, ktorí padli počas Slovenského národného povstania.

S Francúzmi nás v dnešnej dobe nespája len história, ale aj spoločné hodnoty slobody a demokracie. Práve pri takýchto vojensko-historických podujatiach si môžeme najlepšie uvedomiť, že tieto hodnoty nie sú samozrejmé, že v minulosti boli vydobité za nemalé obete, že o ne musíme cielene bojovať aj dnes. V tom spočíva odkaz generála Štefánika pre dnešnú dobu.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …