Domov Slovensko Naď podpísal zmluvu s USA, parlament ju schválil

Naď podpísal zmluvu s USA, parlament ju schválil

0
0

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) minulý týždeň vycestoval do Spojených štátov amerických, aby podpísal Zmluvu o obrannej spolupráci medzi USA a Slovenskom. Následne sa zmluva dostala na rokovanie parlamentu. Poslanci NR SR túto stredu po búrlivej diskusii zmluvu schválili. Potrebná je ešte ratifikácia prezidentkou.

Po tom, čo minister Naď za slovenskú stranu a minister zahraničia USA Antony Blinken vo Washingtone podpísali zmluvu o obrannej spolupráci, zvolal predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) mimoriadnu schôdzu parlamentu k obrannej dohode s USA na utorok (8. 2.).

Nejednotnosť

Okrem toho, že proti dohode vystupovala opozícia, nemala podporu ani celej koalície. Pochybnosti prevládali v hnutí OĽaNO a tiež v hnutí Sme rodina. Opozičná strana Smer-SD je proti zmluve dlhodobo, za neplánovali hlasovať ani poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD a Republike, proti boli aj poslanci ĽSNS.

„Ide o nevýhodnú zmluvu,“ vyhlásil predseda Hlasu Peter Pellegrini s tým, že ani interpretačné doložky nevyvrátili dodnes ich odborné výhrady. Vyzval dokonca k stiahnutiu zmluvy z rokovania.

Zmluva vo výboroch

O dohode diskutovali aj výbory NR SR. Brannobezpečnostný výbor odporučil Národnej rade SR vysloviť súhlas so zmluvou o obrannej spolupráci a zároveň rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi.

Ústavnoprávny výbor NR SR na druhej strane k obrannej dohode neprijal žiadne uznesenie. Minister obrany Naď obhajoval na výboroch uzavretie dohody s tým, že USA je náš strategický spojenec.

Zmluva má okrem iného aj umožniť čerpať financie na modernizáciu slovenskej infraštruktúry z amerických zdrojov. Ako zdôraznil minister, o prítomnosti cudzích ozbrojených síl budú naďalej rozhodovať príslušné slovenské orgány.

Búrlivá schôdza i protesty

Presne podľa predpokladov, mimoriadna schôdza o obrannej dohode bola veľmi búrlivá. V jej úvode minister obrany Jaroslav Naď zdôraznil význam dohody aj pre obranu krajiny.

O slovo požiadal aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, no poslanci mu vystúpiť neumožnili. Jeho prejav po dohode medzi koalíciou a opozíciou neskôr prečítal podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD). Žilinka v ňom označil zmluvu za nevýhodnú.

Do následnej diskusie sa písomne prihlásilo vyše 30 rečníkov, no vystúpenia v pléne narúšal piskot i výkriky opozičných poslancov z ĽSNS. Tí zároveň blokovali rečnícky pult.

Pre ich obštrukciu nakoniec parlament diskusiu ukončil nočným hlasovaním. Počas utorka i stredy sa pred parlamentom konali aj protesty proti dohode. Proti demonštrantom musela dokonca zasiahnuť polícia.

Parlament dohodu schválil

V stredu dopoludnia napokon o dohode poslanci hlasovali, pričom ju odsúhlasili. Za hlasovalo 79 poslancov zo 140 prítomných, proti bolo 60. Potrebná je ešte ratifikácia dohody prezidentkou SR.

Kto ako hlasoval

Obrannú zmluvu podporili SaS a OĽaNO, proti boli poslanci OĽaNO Romana Tabák a Milan Kuriak. Za dohodu hlasovali aj nezaradení poslanci zo strany Za ľudí a tiež nezaradení poslanci Tomáš Valášek s Miroslavom Kollárom. Hnutie Sme rodina nehlasovalo jednotne, proti boli Martin Borguľa, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský, Petra Hajšelová, Igor Kašper a Miloš Svrček.

Predseda hnutia a NR SR Boris Kollár sa zdržal. Proti dohode hlasovali jednotne poslanci Smeru-SD, ĽSNS a nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho aj Tomáša Tarabu či Milana Mazureka.

Obranná dohoda s USA

Slovenská republika a Spojené štáty vo štvrtok večer (v noci na piatok SEČ) podpísali v americkom Washingtone dohodu o obrannej spolupráci (DCA). Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken.

Zmluvu následne odobrila Národná rada SR. Potrebná je ešte ratifikácia prezidentkou SR. Dohoda by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory.

Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporila. V snahe zmierniť obavy časti verejnosti doložila k splnomocneniu na podpis interpretačné vyhlásenie.

Obsahuje výklad častí zmluvy vyvolávajúcich najviac otáznikov. Vlastnú interpretačnú doložku má aj americká strana, podľa prezidentky je obsahovo v súlade so slovenskou.

EDIT 9.2.2022 20.00

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ešte v stredu podvečer dohodu o obrannej spolupráci Slovenska s USA ratifikovala. „Interpretačná doložka, ktorú som k dojednanému textu zmluvy priložila, je súčasťou ratifikačnej listiny, a je teda záväznou interpretáciou zmluvy aj pre ďalšie generácie politikov pri jej aplikácii.

Táto doložka spolu s doložkou druhej zmluvnej strany potvrdzujú, že Slovensko aj Spojené štáty americké si dojednaný text zmluvy vykladajú v zhode a že racionálny dôvod na podozrievanie z iných postranných úmyslov tu nie je,“ uviedla hlava štátu.

Prezidentka pripomenula, že text z dohody, ktorú v stredu odobril parlament, vyrokovali bývalá a súčasná vláda. „Dnes boli splnené všetky podmienky na nadobudnutie platnosti dohody o obrannej spolupráci zo strany Slovenskej republiky, rovnako ako to bez straty suverenity pred nami urobilo 23 ďalších členských štátov Aliancie.

Vrátane všetkých našich susedov na hranici Aliancie, teda aj Maďarska, Poľska, Bulharska, Rumunska a pobaltských štátov,“ skonštatovala.

Upozornila na to, že prijímanie tejto dohody sprevádzalo šírenie dezinformácií, ale aj prirodzené obavy, ktoré bolo potrebné vysvetľovať. Je však podľa nej nepochopením faktov, ak ju niekto porovnáva k okupačnej zmluve po roku 1968, keď sovietske vojská uskutočnili násilnú vojenskú inváziu na naše územie.

„Je neúctou k obetiam invázie v roku 1968 prirovnávať niekoľko rokov vyjednávanú zmluvu DCA, schválenú legitímne ustanovenou vládou a zvolenými zástupcami ľudí v parlamente, s formálnou zmluvou podpísanou pod hlavňami okupačných tankov.

Porovnanie je absurdné aj pri tvrdenej strate jurisdikcie, keďže vojaci, ktorí vo vtedajšom Československu zabili vyše stovky našich občanov, neboli nikdy súdení ani v Československu, a ani v domovských krajinách vojsk Varšavskej zmluvy,“ povedala prezidentka.

Zmluva podľa nej nenarúša našu suverenitu, nezakladá prítomnosť cudzích vojakov a ani základní na našom území bez rozhodnutia vlády alebo parlamentu, ako to je aj doposiaľ, a nemení platné medzinárodné záväzky Slovenska týkajúce sa držania jadrových zbraní.

ano, TASR, foto: facebook/JN  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…