Domov Komentáre NAĎ: Poistka, ktorú potrebujeme

NAĎ: Poistka, ktorú potrebujeme

0
0

V polovici septembra som mal možnosť zúčastniť sa vyraďovania kadetov – to je oficiálny vojenský žargón pre slávnostnú udalosť, pri ktorej záujemci o vstup do našich ozbrojených síl skladajú vojenskú prísahu po absolvovaní prvej časti výcviku.

Nechcel som si túto príležitosť, prvú odkedy som sa stal ministrom, nechať ujsť. V kasárňach v Martine vojenskú prísahu skladalo 284 mužov a žien – teraz už profesionálnych vojakov a vojačiek.

Ich každodennou pracovnou náplňou sa od tohto dňa stala bezpečnosť Slovenskej republiky a jej občanov.

Vojenská prísaha sa končí týmito slovami: „Na to som pripravený vynaložiť všetky svoje sily a schopnosti a nasadiť aj svoj život.“

Koľko dnes existuje povolaní a profesií, kde sa prvý deň v práci začína takýmito slovami… V koľkých povolaniach sa dnes ľudia zaväzujú nasadiť aj vlastné zdravie a život… povedal som nastúpeným v príhovore.

To nie sú frázy. Svedčia o tom príbehy desiatok profesionálnych vojakov, ktorí v ére našej samostatnosti v službe položili život.

Nikto z nás si nepraje medzinárodné konflikty, nikto z nás si nepraje prírodné katastrofy, nikto z nás si nepraje ďalšie a ďalšie vlny pandémie.

Nikto z nás si nepraje, aby existovali situácie, ktoré si vyžadujú nasadenie profesionálnej armády. Ale tieto situácie – ako sa presviedčame v poslednom roku – prichádzajú a my musíme byť pripravení.

Existencia ozbrojených síl nás stojí nemálo financií, ale sú to prostriedky, ktoré si chceme a musíme platiť. Rovnako ako si platíme poistku na auto, na nový byt či dom.

Nikto si neželá poistné udalosti… no práve kvôli nim si poistky platíme.

Som rád, že záujem o službu v ozbrojených silách v tomto roku výrazne stúpol. Je to pre mňa signál, že dôležitosť profesionálnych ozbrojených síl si ako spoločnosť uvedomuje čoraz viac.

Už vyše pol roka sa každý deň s kolegami v rezorte snažíme, aby každé jedno euro, ktoré si za túto poistku platíme, bolo využité adresne.

A budeme v tom pokračovať, kým sa len bude dať.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Boston Cháru ešte nepodpísal. Môže skončiť v Colorade

Hokejový Boston Bruins už má pod zmluvou osem obrancov, ale stále nie Zdena Cháru. Štyrids…