Domov Komentáre NAĎ: Vojnoví hrdinovia

NAĎ: Vojnoví hrdinovia

0
0

Minulú sobotu som mal príležitosť zúčastniť sa v Žiline milého podujatia, takzvaného Memoriálu Jozefa Gabčíka. Tento 11-kilometrový beh sa konal na trati medzi Žilinou a Rajeckými Teplicami už po úctyhodný 27-krát. Súčasťou podujatia bolo aj pietne stretnutie venované pamiatke Jozefa Gabčíka v jeho rodnej obci Poluvsie.

V angličtine majú jeden pekný pojem: „household name“, v preklade niečo ako „meno známe v každej domácnosti“. Meno Jozefa Gabčíka je u nás na Slovensku práve jedným z takých mien, Slovensko má len málo hrdinov s takým strhujúcim príbehom.

Jozef Gabčík sa rozhodol pre exil už v roku 1939 a cez Poľsko a Francúzsko sa dostal až do Británie. Tam absolvoval náročný výsadkársky výcvik, aby bol neskôr vyslaný na územie českomoravského protektorátu s tajnou misiou Anthropoid.

Po úspešnom atentáte na vysoko postaveného nacistického pohlavára Reinharda Heydricha sa mu dlho darilo skrývať, nacisti vyšetrovali a uväznili kvôli jeho činu viac ako 10 000 ľudí. V Prahe na mieste, kde jeho odvážna misia napokon skončila, pri chráme sv. Cyrila a Metoda neďaleko Vltavy, sú dodnes v stene krypty vyryté guľky…

Príležitosť uctiť si Gabčíkovu pamiatku v Poluvsí som si teda nemohol nechať ujsť. Rád sa vraciam tiež do Starej Ľubovne, kde rodáci pestujú spomienku na amerického vojaka slovenského pôvodu Michaela Strenka známeho z bojov o Ivodžimu.

S kolegami v rezorte sa dlhodobo a systematicky snažíme pripomínať hrdinské príbehy z našich vojenských dejín. Môj kolega a štátny tajomník Marián Majer si minulý týždeň v Bratislave na Vajanského nábreží uctil pamiatku bulharských vojakov padlých na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Verím, že k živej pamäti na vojnových hrdinov zásadne prispeje aj pripravovaný projekt Hrobu neznámeho vojaka v Bratislave.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

Minulý piatok sme si na tlačovej konferencii vypočuli bombastický plán ministra financií n…