Domov Komentáre NAĎ: Vrchol leta na leteckých dňoch SIAF 2021

NAĎ: Vrchol leta na leteckých dňoch SIAF 2021

0
0

Leto bolo na ministerstve obrany plné podujatí. S naším vlastným LetoFestom sme obišli päť miest naprieč Slovenskom, od Šíravy až po Piešťany. Vrcholom podujatí tohto leta však pre mňa aj mojich kolegov bol pravdepodobne posledný víkend, ktorý patril Medzinárodným leteckým dňom SIAF 2021 v Kuchyni pri Malackách.

SIAF tento víkend oslavoval svoje 10. výročie a naše ministerstvo a ozbrojené sily boli, ako je už dobrým zvykom, pri tom. Na podujatí bolo tento rok celkovo prítomných 13 krajín, ktoré spoločne pripravili 33 dynamických a 39 statických ukážok leteckej techniky.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky boli zastúpené doslova všetkým, čo má krídla alebo vrtuľu. Okrem vrtuľníkov UH-60M Black Hawk a Mi-17 sme predstavili aj vojenské dopravné lietadlo C-27J Spartan, prúdové lietadlá L-39 Albatros, lietadlá L-410 Turbolet a stíhačky MiG-29, plus ďalšiu pozemnú techniku a výzbroj. Do ukážok bolo celkovo zapojených vyše 500 príslušníkov ozbrojených síl.

Som rád, že napriek obmedzeniam súvisiacim s pandémiou, sa leteckých dní mohlo v priebehu víkendu podľa neoficiálnych štatistík zúčastniť takmer 20 000 ľudí.

SIAF nie je len sviatkom milovníkov letectva a leteckej techniky. Je to tiež príležitosť celej našej verejnosti ukázať dôležitosť našich vzdušných spôsobilostí.

Udalosti posledného roka ako evakuácia z Afganistanu či transporty osôb po zatvorení hraníc a transporty zdravotníckeho materiálu počas pandémie nám pripomínajú, že žijeme v nebezpečnom a nestabilnom svete, a že ako krajina si jednoducho nemôžeme dovoliť podceniť dôležitosť pripavenosti a výbavy Vzdušných síl OS SR.

Citím, že ako spoločnosť si to čoraz viac uvedomujeme. Teším sa, že SIAF k tomu posledný víkend mohol prispieť.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …